Catania është goditur nga një tornado, e cila ka shkaktuar dëme të shumta. Mediat italiane raportojnë për disa persona të plagosur, ndërsa një pjesë e mirë e rrugëve janë bllokuar nga rënia e pemëve.

Komuna i bën thirrje qytetarëve që të tregohen të kujdesshëm dhe të mos lëvizin nga shtëpitë e tyre. “Qytetarët këshillohen të mos dalin jashtë, vetëm në rast të ndonjë emergjence”, njofton komuna.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Gjithashtu biznese dhe shtëpi janë dëmtuar si pasojë e tornados dhe stuhive të forta, ndërsa aktualisht asnjë nga të plagosurit nuk është transportuar në spital.
Moti i keq ka shkaktuar probleme edhe ne aeroport, ku katër fluturime u devijuan në dy aeroporte të tjera.
Stuhia e dhunshme goditi disa qytete në zonën e Catanias, por gjithashtu dëme të shumta janë shkaktuar edhe në Etna, shkruajnë mediat.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: