Çdo 45 sekonda, të paktën një fëmijë nën pesë vjeç vdes nga pneumonia. Një masakër e heshtur e mbi 700,000 fëmijëve çdo vit.

Kështu raporton Unicef ​​në Ditën Botërore kundër pneumonisë, sëmundjes infektive nga e cila shënohet numri më i madh i vdekjeve tek fëmijët, pavarësisht se është kryesisht i parandalueshëm dhe i trajtueshëm.

Në vitin 2019, më shumë se 7 milionë fëmijë nën pesë vjeç që jetonin në vende me të ardhura të ulëta dhe të mesme u shtruan në spital me pneumoni që shkaktoi nivele të ulëta të oksigjenit në gjak dhe kërkonte trajtim urgjent me oksigjen për të mbijetuar.

Ka vaksina efektive për të parandaluar pneumoninë, por miliona fëmijë nuk mund të përdorin këtë vaksinë që shpëton jetë. Ndërprerjet e shkaktuara nga pandemia në sistemet e vaksinimit kanë çuar në rënien më të keqe të shkallës së vaksinimit në tre dekada. Në nivel global, 25 milionë fëmijë janë të privuar nga vaksinat më elementare.

Gati një e treta (30%) e të gjitha vdekjeve nga pneumonia shkaktohen nga ndotja e ajrit, faktori kryesor i rrezikut për vdekjen nga pneumonia në të gjitha grupmoshat. Tek fëmijët mbi moshën pesë vjeç dhe nën 20 vjeç, ky numër rritet në mbi 40 për qind.

Kequshqyerja e keqe gjithashtu kontribuon në më shumë se gjysmën e vdekjeve në fëmijëri, duke përfshirë ato nga pneumonia. Një fëmijë i kequshqyer tashmë ka imunitet të dobësuar dhe vaksinat e humbura mund të bëjnë që sëmundjet e zakonshme të fëmijërisë, si pneumonia, të bëhen shpejt vdekjeprurëse.

Përmirësimi i larjes së duarve me sapun mund të reduktojë vdekjet nga pneumonia me 50%, duke demonstruar ndikimin e mundshëm të sigurimit të aksesit në ujë të pastër dhe sapun për të gjithë. Ky aspekt është veçanërisht i rëndësishëm në vendet që duhet të merren me ndikimin e emergjencave klimatike dhe krizave humanitare.

UNICEF-i u bën thirrje qeverive t’i japin fund vdekjeve të parandalueshme të fëmijëve nga pneumonia përmes aksesit të barabartë në imunizimin, parandalimin, trajtimin e kequshqyerjes dhe kujdesin parësor shëndetësor cilësor për të gjithë fëmijët.

(Ansa/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb