Çekët që punojnë në Gjermani janë zemëruar nga një regjim i intensifikuar i testimit që u kërkohet udhëtarëve të rregullt ndërkufitarë, pasi u kërkohet vazhdimisht të bëjnë teste të reja Covid-19.

Që nga e diela, udhëtarët ndërkufitarë duhet të paraqesin një test negativ për koronavirusin sa herë që udhëtojnë në Gjermani, i cili nuk duhet të jetë më i vjetër se 48 orë.

Kjo sepse Republika Çeke është klasifikuar si një zonë me rrezik të lartë nga autoritetet shëndetësore gjermane.

”Kjo e bën jetën më të vështirë për punëtorët ndërkufitarë dhe familjet e tyre”, theksoi Jan Triska i Shoqatës Çeke të Udhëtarëve (APCR).

Shumë besojnë se masat kufizuese janë të motivuara politikisht.

“Politikanët në Gjermani ia atribuojnë situatën e pafavorshme koronavirusit udhëtarëve çekë, edhe nëse nuk ka të dhëna përkatëse”, tha Triska.

Vlerësohet se midis 35 000 dhe 60 000 çekë udhëtojnë rregullisht në Gjermani për punë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: