Celine Dion thotë se shëndeti i saj ka vazhduar të ndikojë në aftësitë e saj performuese, duke njoftuar anulimin e të gjithë turneut të saj botëror ”Courage”.

“Më vjen shumë keq që ju zhgënjej të gjithëve edhe një herë”, shkroi ajo në postimin e saj në Instagram.

Faqja e internetit e superyllit ndau të njëjtin lajm duke vënë në dukje se Dion ka marrë trajtim “për një gjendje mjekësore të diagnostikuar që e pengon atë të performojë”.

Në dhjetor, Dion shtyu disa data të turneut evropian dhe koncertet e pranverës 2023, pasi zbuloi se ishte diagnostikuar me sindromën e personit të ngurtë, një çrregullim që e pengon atë të këndojë siç ishte mësuar.

Këngëtarja pesë herë fituese e çmimeve Grammy, 55 vjeçe, zbuloi diagnozën e saj në rrjetet sociale në një video deklaratë të shpërndarë në frëngjisht dhe anglisht.

“Kohët e fundit jam diagnostikuar me një çrregullim neurologjik shumë të rrallë të quajtur sindromi i personit të ngurtë, i cili prek rreth një në një milion njerëz”, tha këngëtarja francezo-kanadeze.

Sindroma e personit të ngurtë si një çrregullim autoimun të sistemit nervor që shpesh rezulton në “ngurtësi progresive, të rëndë të muskujve dhe spazma të ekstremiteteve të poshtme dhe shpinës”. Anulimi i fundit prek 42 shfaqje në Evropë, duke filluar me tre koncerte në gusht në Amsterdam.

“Nuk është e drejtë ndaj jush të vazhdoni të shtyni shfaqjet, dhe edhe pse kjo më thyen zemrën, është mirë që të anulojmë gjithçka tani derisa të jem vërtet gati të rikthehem sërish në skenë”, vazhdoi Dion.

“Dëshiroj që të gjithë ta dini, nuk po dorëzohem… dhe mezi pres t’ju shoh përsëri!”, shtoi ajo.

Në prill, Dion publikoi pesë këngë të reja për filmin romantik “Love Again”. Dion bëri debutimin e saj si aktrim në film. “Love Again” doli në kinema më 5 maj.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb