Çelsi është shpallur kampione e Ligës së Kampioneve, pasi ka fituar ndaj Mançester City me rezultatin 1:0.

Blutë e Londrës fituan ndeshjen, falë një goli të shënuar nga ana e Havertz në fund të pjesës së parë.

Një ndeshje e denjë për një finale të Champions League dhe ishte Man. City që e nisi më mirë betejën me dy raste të Sterling ndërsa iu përgjigj Chelsea me Werner dhe në të gjitha rastet ishin lojtarët të pasaktë.

Gjermani Kai Haverc ishte heroi i mbrëmjes në “Dragap”, i cili me golin e realizuar në minutën e 42-të, i dhuroi Champions-in e dytë në histori, skuadrës së manjatit rus Abrahmoviç.

Për sa i përket “qytetarëve” të Pep Guardiolës, loja e tyre në këtë finale la për të dëshiruar, duke prodhuar shumë pak, edhe pse ishin ata favoritët në letër të kësaj përballjeje emocionuese.

Një fitore totalisht e merituar për skuadrën e Çelsit. Një fakt interesant që vlen të theksohet është se që nga viti 2000, 8 skuadra kanë dështuar të marrin trofeun e Champions-it në shtëpi kur kanë debutuar për herë të pare në një finale të Ligës së Kampionëve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb