Kryeministri Edi Rama ka dhënë lajmin se Korporata Elektroenergjetike Shqiptare do të nisë prodhimin e energjisë elektrike nga centrali fotovoltaik i Vaut të Dejës.

Me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, ai ka theksuar nevojën për të pasur mundësinë e prodhimit të energjisë me rrugë alternative, na mënyrë që të krijohen rezerva energjitike, pavarësi dhe siguri në një situatë ku lufta në Ukrainë ka krijuar pasiguri në thuajse tërë botën.

“Korporata Elektroenergjetike Shqiptare do të nis të prodhojë energji elektrike nga centrali fotovoltaik i Vaut të Dejës, i pari projekt i realizuar i këtij lloji në vendin tonë dhe në rajon.
Burimet alternative të energjisë nga panelet diellore dhe centralet fotovoltaike lundruese janë një rrugë e re për të krijuar siguri dhe rezerva energjitike”, shkroi ai.

279087019 535519727943693 7367433931906006981 N

279026984 535519717943694 245548624924155388 N

279052759 535519784610354 3644891302614253978 N

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb