Të martën, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky foli në një takim të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, hera e parë që ai e bën këtë që nga fillimi i luftës.

Ja një përmbledhje  e asaj që u tha:

Duke u shfaqur me lidhje video, Zelensky dha një listë të detajuar të mizorive të supozuara nga trupat pushtuese të cilat janë zbuluar pasi Rusia tërhoqi trupat e saj nga pjesët veriore të vendit të tij

Ai pretendoi se forcat pushtuese vranë dhe torturuan “vetëm për kënaqësi” dhe vazhdoi të shfaqte një video ku tregonte ukrainas të vdekur.

Zelensky kërkoi që Moska të përballet me “përgjegjësi” dhe bëri thirrje që Rusia të hiqet nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së

Rusia mohoi përsëri akuzat për krime lufte në Ukrainë, me ambasadorin e saj në OKB Vasily Nebenzya duke i thënë këshillit se kishte “mospërputhje flagrante” në raportet e parë në mediat ukrainase dhe perëndimore.

Ai përsëriti një pretendim se kufomat e gjetura nga gazetarët në Bucha nuk ishin aty kur forcat ruse u larguan nga qyteti verior, një pretendim që është hedhur poshtë nga BBC me ndihmën e imazheve satelitore.

Takimi i OKB-së në Nju Jork pa një dënim të ri të veprimeve të Rusisë nga larg. Shtetet e Bashkuara përsëri kërkuan që Rusia të lihet jashtë Këshillit të të Drejtave të Njeriut të OKB-së

Kina , e cila ka shmangur kritikimin e pushtimit rus, komentoi se raportet për vdekjet e civilëve ishin “shumë shqetësuese”, por tha se çdo akuzë duhet të bazohet në fakte të verifikuara

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres foli gjithashtu, duke thënë se pushtimi tashmë kishte detyruar lëvizjen më të shpejtë të popullsisë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb