SHBA

Një shmangie në të majtë pasi një re i kishte ndërpreë shikimin pilotit të helikopterit ku ndodhej Kobe Bryant shkaktoi dy ditë më parë tragjedinë në Kaliforni.

CNN ka zbardhur dinamikën e ngjarjes, ku helikopteri u ngrit nga aeroporti John Waynë u rrëzua më pas në Calabansas.

California
California

Bordi i Sigurisë së Transportit Kombëtar në SHBA ka thënë se biseda e fundit që ka pasu mes kontrollit të trafikut ajror dhe pilotit ishte për një re e cila i kishte dalë përpara helikopterit.

Opqr
Opqr

Piloti Ara Zobayan i bëri me dije kontrollit të trafikut ajror se po merrte majtas për të shmangur renë. Kur trafikut ajror pyeti pilotin çfarë po mendonte të bënte, nuk pati më kontakt.

Anëtarët e bordit të helikopterit kishin planifikuar të luanin basketboll ndërsa trajner do të ishte Kobe Bryant.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb