Qytetet dhe tokat bujqësore të përmbytura nga përmbytjet, shtëpitë dhe rrugët e fundosura nga rrëshqitjet e dheut, të korrat që vyshken nën vapën përvëluese. Kjo është panorama që vjen nga Kina. Që prej fillimit të verës, skenat e shkatërrimit dhe mjerimit janë shfaqur në të gjithë Kinën, ndërsa kombi më i populluar në botë përballet me një ‘lumë’ të pandërprerë emergjencash ekstreme të motit.

Shkencëtarët kanë paralajmëruar për vite se kriza klimatike do të përforcojë motin ekstrem, duke e bërë atë më vdekjeprurës. Tashmë, pjesa më e madhe e botës, Kina është duke u lëkundur nga ndikimi i motit ekstrem. Që nga fillimi i sezonit të shirave në maj, stuhitë e mëdha të shiut kanë sjellë përmbytje të rënda dhe rrëshqitje të dheut në zona të mëdha të Kinës jugore, duke vrarë dhjetëra njerëz, duke zhvendosur miliona të tjerë dhe duke shkaktuar humbje ekonomike që arrijnë në miliarda juanë.

Në qershor, reshjet ekstreme thyen “rekordet historike” në provincën bregdetare Fujian, si dhe në pjesë të provincave Guangdong dhe Guangxi. Në të njëjtën kohë, një valë e nxehtë nxehtësie filloi të godasë Kinën veriore, duke çuar temperaturat mbi 40 gradë Celsius.
Kjo valë e të nxehtit tani ka përfshirë gjysmën e vendit, duke prekur më shumë se 900 milionë njerëz, ose rreth 64% të popullsisë. Të gjitha, përveç dy provincave verilindore në Kinë, kanë dhënë paralajmërime për temperatura të larta, dhe 84 qytete që kanë lëshuar alarmet e tyre të kuqe.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Javët e fundit, gjithsej 71 stacione kombëtare të motit në të gjithë Kinën kanë regjistruar temperatura që thyen rekordet historike. Katër qytete, tre në provincën qendrore të Hebeit dhe një në Yunnan në jugperëndim u përballën me temperatura që arritën 44 gradë Celsius. Nxehtësia mbytëse ka përkuar me një rritje të rasteve me Covid, duke e bërë testimin masiv të mandatuar nga qeveria edhe më torturues për banorët – përfshirë të moshuarit – të cilët duhet të presin në radhë të gjata nën diell. E gjithë kjo situatë është bërë edhe më e vështirë për punonjësit e shëndetësisë, të cilëve, si pjesë e politikës së qeverisë ‘zero-Covid’, iu kërkohet të kalojnë orë të gjata jashtë të mbuluar kokë e këmbë në pajisje PPE hermetike ndërsa administrojnë testet.

Disa video të punonjësve të shëndetësisë në Kinë, që ‘shemben’ në tokë si pasojë e temperaturave ekstreme, janë bërë virale në rrjetet sociale. Vala e të nxehtit ka shkaktuar gjithashtu mungesa të energjisë në disa rajone dhe ka goditur prodhimin bimor në vend, duke kërcënuar të rrisë më tej çmimet e ushqimeve. Dhe më e keqja mund të jetë ende përpara, sipas Yao Wenguang, një zyrtar i Ministrisë së Burimeve Ujore që mbikëqyr parandalimin e përmbytjeve dhe thatësirës.

“Parashikohet që nga korriku deri në gusht, do të ketë më shumë ngjarje ekstreme të motit në Kinë, dhe kushtet rajonale të përmbytjeve dhe ato të thatësirës do të jenë më të rënda se zakonisht,” tha Yao për Agjencinë e Lajmeve Xinhua muajin e kaluar.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: