Krerët e agjencive të inteligjencës së Britanisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës kanë premtuar më shumë hetime për Kinën, pasi ata së bashku paralajmëruan se bota përballet me një ‘sfidë të ndryshimit të lojës’ nga partia komuniste e Xi Jinping, në pushtet.

Drejtori i përgjithshëm Ken Mccallum tha se MI5 po kryen shtatë herë më shumë hetime në Kinë sesa realizonte katër vjet më parë, dhe po planifikon të ‘rrisë përsëri sa më shumë investimet’ për të trajtuar përpjekjet e përhapura të vendit komunist për ndërhyrje në Britaninë e Madhe.

Në një fjalim të paprecedentë të përbashkët me drejtorin e FBI-së, Christopher Wray, në selinë e MI5-së në Thames House në Londër të mërkurën, udhëheqësit e biznesit dhe shefat akademikë dëgjuan gjithashtu paralajmërime se një marrje nga ana kineze e Tajvanit mund të ‘përfaqësojë një nga ndërprerjet më të tmerrshme të biznesit që bota ka parë ndonjëherë’.

Në fjalimin e tyre historik, shefat e sigurisë akuzuan partinë në pushtet të Kinës, e kryesuar nga presidenti Xi Jinping, se është duke përpjekur të ‘ushtrojë presion të fshehtë në të gjithë globin’.

Ata paralajmëruan se qeveria kineze është një kërcënim i mundshëm për ekonominë globale, teknologjinë, bizneset dhe veçanërisht për Tajvanin – ishullin e vogël të Azisë Lindore që ka luftuar prej kohësh thirrjet për t’u riintegruar me Kinën kontinentale.

“Sot është hera e parë që krerët e FBI dhe MI5 kanë ndarë një platformë publike. Ne po e bëjmë këtë për të dërguar sinjalin më të qartë që mundemi për një sfidë masive të përbashkët: Kinën. Sfida më ndryshuese me të cilën përballemi vjen nga partia komuniste kineze. Ajo po ushtron presion të fshehtë në të gjithë globin. MI5 ka dyfishuar përpjekjet e kufizuara më parë kundër aktivitetit shqetësues kinez. Sot ne po kryejmë shtatë herë më shumë hetime sesa në vitin 2018. Ne planifikojmë të rritemi përsëri po aq shumë, duke mbajtur gjithashtu përpjekje të konsiderueshme kundër kërcënimeve të fshehta ruse dhe iraniane”, tha Mçallum.

Ndërkohe, Wray paralajmëroi se nëse Kina do të përpiqej të ‘marrë me forcë Tajvanin’ kjo do të ‘përfaqësonte një nga ndërprerjet më të tmerrshme të biznesit që bota ka parë ndonjëherë’.

Duke e përshkruar kërcënimin si një rrezik kompleks, të qëndrueshëm dhe të përhapur për bizneset inovative, kreu i FBI-së shtoi: “Ne vazhdimisht shohim se është qeveria kineze ajo që përbën kërcënimin më të madh afatgjatë për sigurinë tonë ekonomike dhe kombëtare, dhe të dy kombet tona, së bashku me aleatët tanë në Evropë dhe gjetkë”.

Ai i tha audiencës se qeveria kineze “është e vendosur të vjedhë teknologjinë tuaj, çfarëdo qoftë ajo që e bën industrinë tuaj të shëndoshë, dhe ta përdorë atë për të ulur biznesin tuaj dhe për të dominuar tregun tuaj”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb