Matteo Messina Denaro, “kumbari i fundit” i mafies siciliane, i cili u akuzua për orkestrimin e disa prej krimeve më të tmerrshme të kryera nga Cosa Nostra, ka vdekur pas një sëmundjeje të gjatë.

Agjencia italiane e lajmeve Ansa raportoi vdekjen e tij gjatë natës të së dielës. Kryetari i bashkisë së qytetit qendror italian të L’Aquila, Pierluigi Biondi, konfirmoi vdekjen e Denaro në spital “pas një përkeqësimi të sëmundjes së tij”.

Vdekja e tij “i jep fund një historie dhune dhe gjaku”, tha Biondi, duke falënderuar stafin e burgut dhe spitalit për “profesionalizmin dhe humanizmin e tyre”. Ishte “epilogu i një jete të jetuar pa pendim, një kapitull i dhimbshëm në historinë e fundit të kombit tonë”.

Në janar, 61-vjeçari Denaro, i cili fshihej që nga viti 1993, u arrestua në një klinikë private në Palermo, ku merrte periodikisht trajtim për një tumor, me pseudonimin Andrea Bonafede.

Video pak pas arrestimit të tij:

Në gusht, ai u transferua nga burgu i sigurisë maksimale të L’Aquila dhe u shtrua në spitalin e qytetit San Salvatore pasi shëndeti i tij ishte përkeqësuar dhe ishte “i papajtueshëm” me regjimin e ashpër të burgut nën të cilin po mbahej, tha avokati i tij, Alessandro Cerella. .

Që nga e premtja mbrëma, Denaro u raportua se ishte në një “komë të pakthyeshme”. Ditët e fundit vajza e tij, të cilën ai e takoi për herë të parë ndërsa ishte në burg në prill, ka qenë pranë shtratit të tij, raportoi Ansa.

  • foto galeri

Siç raporton Guardian , tashmë kishin filluar përgatitjet për ta varrosur atë në varrin familjar në qytet, së bashku me babain e tij, Don Ciccio, i cili ishte gjithashtu kreu i “klanit” vendas, sipas gazetës Corriere della Sera.

I mbiquajtur Diabolik ose U Siccu (i dobëti), Denaro lindi në Castelvetrano, Siçili në vitin 1962. Ai lulëzoi në biznesin familjar, duke ndërtuar një perandori të paligjshme shumë miliarda euro në sektorët e mbeturinave, energjisë së erës dhe shitjes me pakicë.

Në vitin 2002, ai u dënua në mungesë me burgim të përjetshëm për vrasjen personale ose urdhërimin e vrasjes së dhjetëra njerëzve.

Ndërsa ishte në arrati, mafioz, i cili dikur pretendonte në mënyrë famëkeqe: “Mbusha vetëm një varrezë”, me sa duket ruajti stilin e jetës së tij luksoze falë një sërë financuesish që prokurorët thanë se përfshinin politikanë dhe biznesmenë. Ai njihej se mbante kostume të shtrenjta, syze dielli Rolex dhe Ray-Ban.

Kërkimi për të gjetur Denaron është komplikuar nga mungesa pothuajse e plotë e fotografive të fundit. Me vetëm disa foto ID të marra në fund të viteve 1980 dhe fillim të viteve 90, autoritetet italiane rindërtuan pamjen e tij në mënyrë dixhitale, duke përdorur teknologjinë më të fundit kompjuterike dhe informacionin e dhënë nga dezertorët e mafias.

Ndër vite në vend të tij janë arrestuar dhjetëra persona për rastet e identitetit të gabuar. Në vitin 2019, policia ushtarake e Karabinierëve bastisi një spital sicilian për të arrestuar një burrë nga Castelvetrano që po shërohej në njësinë neurologjike.

Për 30 vjet, sa herë që studiuesit dukej se po i afroheshin qëllimit të tyre, Denaro do të zhdukej, për t’u rishfaqur diku tjetër.

Policia thotë se ai e kaloi pjesën më të madhe të vitit 2022 duke u fshehur në Campobello di Mazara, një qytet me rreth 11,000 banorë pak larg nga shtëpia e nënës së tij në Sicilinë perëndimore. Ai komunikonte me mafiozët e tjerë përmes “pizzini”,letra të vogla të shkruara ndonjëherë me kod të shpërndara nga mesazherët, disa prej të cilave u kapën nga policia.

Para arrestimit, karabinierët kanë marrë një informacion të rëndësishëm: më 16 janar, rreth orës 8 të mëngjesit, i dyshuari do të kthehej në klinikë për t’iu nënshtruar trajtimit. Pas arrestimit, Denaro u transferua në një burg të sigurisë maksimale në L’Aquila, ku vazhdoi trajtimi i tij për kancerin.

“Më arrestuat vetëm për shkak të sëmundjes”, u tha Denaro gjyqtarëve që e morën në pyetje pas arrestimit.

Ashtu si bosët e tjerë të mafias siciliane, Denaro ka refuzuar gjithmonë të bashkëpunojë me autoritetet dhe të ekspozojë krimet e Cosa Nostra-s. Sipas informatorëve dhe prokurorëve të turmës, ai mbante çelësin e disa prej vrasjeve më të tmerrshme të kryera nga mafia siciliane, duke përfshirë shpërthimet me bomba që vranë gjyqtarët antimafia, Giovanni Falcone dhe Paolo Borsellino.

Hetuesit tani kanë frikë se kumbari i fundit i mafies siciliane i ka marrë këto sekrete në varrin e tij. “Ajo që ai tha ka ndodhur – ai vetëm iu dorëzua sëmundjes . Nëse ai nuk do të kishte kancer, do të kishte qenë e vështirë për të që të ishte arrestuar”, tha vëllai i Paolo Borsellino, Salvatore.

Enzo Alfano, kryebashkiaku i Castelvetrano, tha: Borso Borsola nuk ka asnjë lidhje me këtë çështje: “Vdiq një njeri që i bëri kaq shumë dëm vendit të tij. Do të duhen dekada për t’i dhënë një fund kulturor një mentaliteti, një kulture – ndonjëherë i shfrenuar – i paligjshmërisë, i pandëshkueshmërisë, të cilën ai, pasuesit e tij dhe të tjerët para tij e kishin kultivuar për një kohë të gjatë”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb