Gazeta e njohur “The National Interest” ka shkruar një artikull për fundin e hidhur të çiftit Adolf Hitlerit dhe Eva Braun. Me ëndrrën e tij për dominimin nazist të botës Adolf Hitler do të vdiste në prill të vitit 1945. Nën rrënojat e Berlinit, ai jetoi ditët e tij të fundit në Führerbunker, një burg i dendur nëntokësor i përbërë nga çelik dhe beton.

Në fillim të atij muaji, Eva Braun udhëtoi në veri nga Mynihu në Berlin, e vendosur për një fund të hidhur me Adolfin. Edhe pse Hitleri u përpoq që ta bindë të largohet nga kryeqyteti, ajo preferoi të “sakrifikonte” së bashku me të.

Festë dhe tmerr

Në një skenë patetike më 20 prill, Hitleri dhe grupi i tij i vogël i pasuesve festuan ditëlindjen e tij të 56-të. Ata e dinin se kishte gjasa që të ishte ditëlindja e fundit e festuar nga Hitleri. Atë ditë, Hitleri dekoroi ushtarë të Gjermanisë për “luftën e tyre ndaj atyre sovjetikë”.

Përfundimisht, Hitleri e kishte parë se fundi po vinte dhe nisi të flasë për të. “Unë personalisht nuk do të luftoj. Gjithmonë ka rrezik që të plagosem dhe të bie i gjallë në duar të sovjetikëve. Nuk dua që armiqtë e mi të mund të turpërojnë edhe trupin tim. Kam urdhëruar që trupi im pas vdekjes të digjet. Fräulein Braun dëshiron të largohet nga kjo jetë me mua …. “, deklaroi Hitleri.

Biseda në bunkerin e vetëvrasjes

Ka pasur biseda mes Hitlerit dhe Eva Braun në bunker për faktin sesi ata do t’i jepnin fund jetës dhe propozimet ishin me helm ose me armë. Herë pas here, Eva ofroi një gotë shampanjë dhe disa ëmbëlsira ose ëmbëlsira të vogla që ishin gërmuar në labirinthin e dhomave të burgut, dhe kudo zhurma e lartë e sistemit të qarkullimit të ajrit shtonte ndjenjën e fundit.

Eva, nën këtë atmosferë mbajti një qetësi të habitshme. Ajo ishte e sjellshme dhe bisedoi lirisht edhe pse ishte në çastin e fundit të jetës, së bashku me atë që e kishte pasur partner në jetë, kancelarin nazist të Gjermanisë.

“Eva Hitler”

Pak minuta pas mesnatës më 29 prill 1945, ndodhi një ngjarje që disa individë të afërt me Hitlerin ose Eva Braun nuk besonin se do të ndodhte ndonjëherë. Ndoshta, si një shpërblim ose gjest përfundimtar i vlerësimit të fshehtë për zonjën e tij, Führeri dhe Eva vërtetuan linjën e tyre ariane dhe u martuan në një ceremoni të shkurtër civile të dëshmuar nga ministri i propagandës naziste Josef Goebbels dhe sekretari personal i Hitlerit, Martin Bormann.

Ata i nënshkruan emrat e tyre në dokumentin zyrtar dhe kur Eva mori lapsin ajo filloi me shkrimin e një kryeqyteti “B.” Menjëherë ajo e kuptoi se ajo tani kishte privilegjin të merrte mbiemrin e Führerit, e kaloi letrën dhe nënshkroi ” Eva Hitler”.

“Në orët e hershme të mëngjesit, një pritje modeste u mbajt në nder të çiftit. Pasditen e 30 prillit, Hitleri kishte vendosur t’i jepte fund jetës dhe ta lejonte nusen e tij të bashkohej me të në aktin përfundimtar. Të dy dhanë lamtumirat e tyre. Pak minuta më vonë, një e shtënë me pistoletë u dëgjua në bunker. Hitleri kishte qëlluar veten në kokë, ndërkohë që Eva vdiq kur piu kapsulën e cianidit. Kështu çifti i përfolur në histori i dhanë fund lidhjes së tyre të gjatë dhe të çuditshme.

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb