Një ciklon tropikal që goditi Mozambikun qendror javën e kaluar ka prekur 250,000 njerëz, një rritje e ndjeshme ndaj vlerësimeve fillestare, sipas një zyrtari të Kombeve të Bashkuara.

Myrta Kaulard, koordinatorja rezidente e KB në Mozambik, shtoi se të martën 18,000 njerëz u zhvendosën pasi cikloni ‘Eloise’ zbarkoi në orët e para të së shtunës.

“Dje kishte 170,000 njerëz të prekur, sot shifrat zyrtare janë rritur në 250,000, ”tha Kaulard në një telefonatë me video me reporterët në KB, duke shtuar se 76 qendra shëndetësore dhe qindra klasa u dëmtuan.

‘Eloise’ solli erëra deri në 150 kilometra në orë (90 milje në orë) të pasuara nga shiu i rrëmbyeshëm mbi qytetin port të Beira, kryeqyteti i provincës Sofala të Mozambikut dhe rrethit fqinj Buzi.

Cikloni u dobësua në një stuhi tropikale ndërsa lëvizte në brendësi të Zimbabve, Afrikës së Jugut, eSwatini, e njohur më parë si Swaziland dhe Botsvana.

Numri i të vdekurve në të gjithë rajonin u rrit në 14 të martën pasi Afrika e Jugut raportoi një vdekje më shumë.

Në Mozambik, cikloni goditi një zonë tashmë të shkatërruar nga dy super stuhitë e njëpasnjëshme në mars dhe prill të vitit 2019.

I pari, Cikloni ‘Idai’, la më shumë se 1.000 të vdekur dhe shkaktoi dëme të konsideruara në rreth 2 miliardë dollarë.

Vetëm në qytetin port në Beira, 8,700 njerëz po jetojnë në 16 strehimore të përkohshme pasi shtëpitë e tyre u shkatërruan nga cikloni.

“Çdo çadër që pashë kishte të paktën 10 persona dhe familjet nuk kanë ujë të mirë për t’u pirë dhe sende thelbësore si sapun dhe maska ​​për fytyrën,” tha Marcia Penicela, menaxhere e projektit në ActionAid Mozambique pas një vizite në në këto vende.

Espinola Caribe, kreu i nënzyrës së Programit Botëror të Ushqimit, Beira, gjithashtu tha se COVID-19 ishte një shqetësim dhe njerëzit duhej të largoheshin nga rreziku.

 

0007298687

A1 1430920492.jpg

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb