Kafeja dhe çaji janë 2 nga pijet më të konsumuara në të gjithë botën.

Kështu, në mëngjes, njerëzit zakonisht zgjedhin ose një filxhan kafe ose çaj. Megjithëse kjo mund të tregojë preferenca të caktuara, zgjedhja e kafesë si fillestare zyrtare mund të mos jetë aq e rastësishme sa mendoni.

Më poshtë keni disa nga arsyet pse kafeja mund të jetë një alternativë më e mirë në mëngjes së bashku me përfitimet e saj.

1. Kafeja do t’ju ​​ndihmojë të ushtroni më mirë.

1.jpg

Nëse ju pëlqen të zgjoheni dhe të bëni stërvitjen tuaj të përditshme për një lëkundje energjie në mëngjes, kafeja mund të jetë zgjedhja e duhur për ju. Duke marrë parasysh faktin që kafeja ka një  sasi më të madhe të kafeinës sesa çaji, kafeja mund të përmirësojë performancën tuaj fizike dhe të zvogëlojë lodhjen nga ushtrimet.

2. Kafeja do t’ju ​​ndihmojë në përqendrim.

2.jpg

A duhet të përqendroheni ndërsa studioni për një provim, apo po merrni pjesë në një aktivitet që kërkon fokus të vërtetë? Në këtë rast, kafeja mund të jetë zgjedhja juaj! Për shkak se pija ka një sasi më të madhe të kafeinës, do t’ju ndihmojë të bëheni vigjilent dhe të kryeni aktivitete gjatë orëve të natës, për shembull. Kafeja gjithashtu do t’ju ndihmojë të qëndroni në detyrë dhe t’ju mbajë zgjuar.

3. Kafeja do t’ju japë një nxitje të menjëhershme.

3.jpg

Çaji është një pije që përmban kafeinë dhe L-theaninë. Theanina do t’ju ndihmojë të relaksoheni, pasi kafeina ndër vepron me receptorët e adenozinës në trurin tonë dhe zvogëlon atë ndjenjë të lodhjes.

Duke marrë parasysh që përqendrime më të larta të kafeinës në gjak mund të shfaqen vetëm 15 minuta pasi ta keni pirë, bëhet e qartë pse kafeja është e vetmja pije që jep energji të menjëhershme.

4. Kafeja mund t’ju ​​ndihmojë në humbjen e peshës.

4.jpg

Ka studime që sugjerojnë që konsumi i kafesë është i lidhur me nivele më të ulëta të yndyrës, veçanërisht tek burrat. Studimet e kryera mbi  kafshë gjithashtu treguan të njëjtin rezultat. Një studim tjetër interesant tregon se acidi klorogjenik është një substancë e fuqishme për zvogëlimin e peshës trupore, duke konfirmuar kështu që kafeja është një zgjedhje interesante për ata prej nesh që mund të kërkojnë një figurë më të hollë.

5. Kafeja mund të ulë mundësinë e shfaqjes së diabetit.

5.jpg

Një  studim tregoi se kafeina do të ulë mundësinë e marrjes së diabetit. Vetëm 3 filxhanë kafe në ditë do të çojnë në një ulje të rrezikut prej 42% të sëmundjes, e cila është mjaft interesante. Në një studim tjetër, kafeja me kafeinë tregoi një ndikim në uljen e shanseve për të zhvilluar diabet tip II.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: