Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në urën në ngushticën e Kerçit, raportojnë mediat ukrainase.
Ura konsiderohet e një rëndësie strategjike, pasi është një rrugë e rëndësishme furnizimi logjistike për forcat ruse në Krime dhe për territoret ukrainase të pushtuara nga rusët, ndërsa në të njëjtën kohë është shfaqur si një simbol i pushtimit rus.

Sipas agjencisë ruse së lajmeve RIA, një zjarr shpërtheu në një rezervuar karburanti në urën në gadishullin e Krimesë.

Videot nga vendi i ngjarjes tregojnë një tren që digjet dhe pjesë të rrugës të shembura. Të paktën dy vagona hekurudhore të një treni janë përfshirë nga flakët, ndërsa shihet tym i zi ngado. Dëshmitarët në zonë thanë se shpërthimi, i cili u dëgjua disa kilometra larg, ndodhi rreth orës 6 të mëngjesit të së shtunës, ndërsa një tren po kalonte urën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: