Sipas një studimi të ri shkencor, një sërë faktorësh që lidhen me riprodhimin rrisin ose ulin rrezikun e një gruaje për të zhvilluar demencë në një moment të jetës së saj.

Demenca po evoluon në një epidemi globale, me rreth 50 milionë pacientë sot. Shkalla e demencës në popullatë po rritet me kalimin e kohës në mbarë botën (rastet pritet të trefishohen deri në vitin 2050) pjesërisht për shkak të plakjes së popullsisë globale, me frekuencën më të lartë tek femrat sesa tek meshkujt. Studimi tregon se faktorë të ndryshëm riprodhues dhe hormonalë, të cilët ndikojnë në nivelet e estrogjenit, mund të përfshihen në rrezikun e demencës tek një grua.

Shtatzënia një periudhë e gjatë riprodhuese, përdorimi i pilulave kontraceptive, aborti dhe menopauza e vonuar në një moshë më të madhe shoqërohen të gjitha me një rrezik të reduktuar të demencës. Nga ana tjetër, histerektomia (sidomos nëse është bërë pas heqjes së vezoreve), menopauza e hershme në moshë më të vogël, lindja e fëmijës së parë në moshë të vogël dhe shfaqja e menstruacioneve (periudhave) të para në moshë më të re. ose mosha më e madhe në raport mesatarisht vajzat janë të lidhura me një shans më të lartë për demencë më vonë.

Kërkuesit, thanë se ata që nuk kanë fëmijë ose kanë më shumë se katër duket se janë në rrezik më të madh të demencës sesa ata me dy fëmijë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: