Zëvendëskryeredaktorja e Gazetës Shqiptare, Rezarta Delisula, dhe kryetari i Shoqatës “Tirana”, Arben Tafaj, ishin të ftuar në emisionin “Kjo javë” të gazetares Nisida Tufa, në News24, ku folën për 100-vjetorin e shpalljes së Tiranës kryeqytet i Shqipërisë.

Ndër të tjera, Delisula dhe Tafaj folën për traditat e tiransve autoktonë, veset, por edhe të mirat e tyre, ku te kjo e fundit rendisin të parin arsimi, duke i cilësuar si qytetarë arsimdashës dhe që, pavarësisht se kanë studiuar jashtë shtetit, janë kthyer dhe i kanë shërbyer vendit të tyre. Por, tironsit kanë edhe vese, dhe një prej tyre është bixhozi, siç thotë Tafaj.

Pjesë nga intervista:
Flasim pak për traditat, kush janë familjet më në zë…
Tafaj: Sot familjet më në zë janë familjet që mbajnë akoma mbiemrin e gjenezës së tyre. Kemi familjen Petrela, Ndroqi, Vaqarri, Fortuzi, Tafaj, e cila përsëri vjen nga kalaja e Ndroqit. Kemi një sërë mbiemrash që janë ashtu siç kanë ardhur të parët në vitet 1650-1700 dhe mbajnë të njëjtin mbiemër. Në rrugën e Dibrës ke familjen Vaqarri, Petrelën, të gjithë mbiemrat thuajse i ke të grupuar atje. Kjo tregon dy cilësi të këtyre qytetarëve, kanë dhe kanë pasur aftësi qytet-formuese dhe qytet-ndërtuese. Pas 1945 ishin po këto familje që u kthyen dhe dhanë kontributin e tyre në Tiranën e sotme.

Delisula: Është tradita e dasmave, Tirana i bën të bukura dasmat. Ne sot shohim filmat ndërkombëtarë, që i hiqet kordelja nuses nga këmba, që ja heq burri. Në Tiranën e dikurshme, nuses ja hiqte një djalë i vogël atë. Kemi dhe traditën e vdekjes, që tiranasit nuk e kanë pasur qarjen ose vajin shumë specifik, dhe ne merrnim gra të tjera hua për të qarë, për të respektuar të vdekurin.

Për çfarë shquhen tiransit, po veset e tyre?
Tafaj: Po dalim te veset, flitet për bixhozin, që është luajtur herët në Tironë. Kanë luajtur pasanikët sigurisht, se edhe sot të gjithë ata që kanë lekë, i ke nëpër kazino, kur s’ka në Shqipëri, i ke në Mal të Zi, por nuk janë tirans, sepse tiransit nuk kanë peshë shumë të madhe në pasanikët e vendit tonë sot. Tirana ka pas shtëpi publike. Çfarë do të thotë kjo, është shumë e rëndësishme në fakt dhe është shumë gjë e mirë, sepse tiransi s’ka pas ndërmend me pa gruan e komshiut, por shkonte atje. Pra, ruante moralin. Ka pas dhe elementë shumë të rëndësishëm. Tironsit kanë qenë jashtëzakonisht arsimdashës, këtë e kemi me statistika.

Delisula: Diploma e parë e marrë jashtë shtetit është i një qytetari nga Tirana.

Tafaj: Një treg mund të nxjerrë njerëz të mençur, por shkon e ngel aty, do me thënë se nuk i shërben vendit. Ke një tufë doktorësh tirons, që kanë studiuar jashtë dhe kanë ardhur e kanë shërbyer këtu.

Flasim pak për gatimet tradicionale…
Delisula: Mishin e hanë shumë tironsit, byrekun e kanë të vetin, ëmbëlsirat i duan.
Tafaj: Tironsit kanë qenë konsumatorët më të mëdhenj të mishit. Për ushqim tironsit kurrë nuk kanë vuajtur, dhe ky ka qenë shkaku që nuk kanë ikur emigrantë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb