Në vitet ’90 ajo ishte një nga supermodelet ikonike, një anëtare e kompanisë së artë që përfshinte Naomi Campbell, Linda Evangelista, Cindy Crawford, Christy Turlington, Elena Christensen dhe të ndjerën Tatiana Patitz – për të përmendur vetëm disa ish-diva të modelingut.

Megjithatë, ndryshe nga pjesa tjetër e kolegëve të saj që tani bëjnë paraqitje selektive – ose aspak – në sfilata dhe fushata të modës, në kontekstin e ringjalljes së viteve ’90 dhe heqjes së pluhurit të tyre, Claudia Schiffer ende punon shumë dhe i qëndron besnike asaj. Deklarata e mëparshme “Unë do të jem modeling për sa kohë që ata më japin sugjerime.” Edhe pse ajo nuk është më vetëm duke modeluar dhe krijuar sugjerimet vetë.

“Elle” franceze bëri bujë në vitin e ri me Schiffer duke pozuar në kopertinën e saj, teksa ishte veshur nga linja e re që ajo dizenjoi për Frame, pesë pulovra casual dhe dy xhinse të rehatshme me temë të viteve ’90.

Kjo nuk është hera e parë që supermodelja tregon talentin e saj në dizajn. Në vitin 2015, ajo lançoi një linjë lesh kashmiri në Javën e Modës në Paris, ndërsa verën e kaluar nisi bashkëpunimin me Réalisation Par, markën e preferuar të vajzës së saj 18-vjeçare, Clementine.

Seria Super Réal propozon fustane verore minimaliste të viteve ’90, dekadën që duket qartë se nuk i largohet nga mendja Claudia Schiffer.

Sipas saj, si dhe të gjithë të tjerëve që riciklojnë deri në fibrën e fundit në atë dekadë, kjo ka kuptim të përsosur. “Gjëja e mahnitshme e asaj epoke ishte se kaq shumë talente të ndryshëm dolën në pah (Jean-Paul Gaultier, Prada, Martin Margiela, Helmut Lang dhe Alexander McQueen) të cilët ndryshuan mënyrën se si ne mendojmë për stilin. Moda e përzier me kulturën dhe muzikën e rrugës dhe vetë-shprehjen e shënuar.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Moda, megjithatë, nuk është e vetmja fushë në të cilën eksperimenton ish-muza Chanel, pasi ajo dizajnon gjithçka, nga kukullat Kokesi për Lucie Kaas deri tek enë qelqi për Vista Alegre dhe zbukurime qeramike për Bordallo Pinheiro.

E lindur më 25 gusht 1970 në Rheinberg të Gjermanisë, sipas legjendës, deri në moshën 17-vjeçare, ajo ndante ëndrrën e prindërve të saj për t’u bërë avokate. Kthesa 180 gradë – pavarësisht centimetra të saj të hijshme – bëri që një natë duke kërcyer e shkujdesur në një klub në Dusseldorf tërhoqi vëmendjen e kreut të Agjencisë së Modeleve Metropolitan. Kjo pasoi një udhëtim rrufe në Paris për një xhirim provë, i cili në një mënyrë të shkurtër çoi në kopertinën e saj të parë të Elle.

Në moshën 19-vjeçare ajo u bë fytyra qendrore e fushatës “Guess”, ndërsa shpesh fotografohej për kopertinat e “Vogue” britanike. Më pas në jetën e saj hyri Karl Lagerfeld. “Kur Claudia u shfaq në skenën e modës, ajo ishte si një rreze dielli – dhe dielli ende po shkëlqen,” do të thoshte më vonë stilisti i ndjerë që adhuronte bukurinë e përsosur të bashkatdhetares të tij dhe e bëri atë fytyrën e re të Chanel.

Në vitin 1992, Schiffer fitonte 20,000 dollarë për shfaqje të modës dhe modelonte për Fendi, Christian Dior, Michael Kors, Ralph Lauren, Valentino dhe Louis Vuitton. Kur nuk ecte në pasarelat më sfiduese të botës, ajo fotograhej për fushatat e markave më të famshme, nga Liz Claiborne, Marc Jacobs, Giorgio Armani dhe Versace e deri te Gap, Saks Fifth Avenue, Revlon dhe Pepsi.

Në vitin 1996, ajo ishte e para që veshi sytjena fantastike të Victoria’s Secret, e cila ishte bërë nga mbi 100 diamante të vërtetë. Një vit më vonë, në kulmin e famës dhe karrierës së saj, ajo nënshkroi një kontratë të artë me L’Oréal, me të cilën punon edhe sot si ambasadorja më jetëgjatë e markës.

Ajo ka gjithashtu një pjesë të vogël të paraqitjeve të saj në film, më së shumti në ‘Love Actually’ të vitit 2004, ku u shfaq në dy skena në përpjekje për të provuar fatin e saj në ekranin e madh. E vërteta e keqe është se ai përfundimisht nuk arriti ta bënte botën e aktrimit më të mirë, thjesht pak më të bukur.
Biondja e përjetshme e modës botërore, mes morisë së aktiviteteve të sipërpërmendura, deklaron edhe veten një grua të lumtur dhe nënë e tre fëmijëve. Si një shtyllë e rezidencës së saj madhështore në Suffolk të Britanisë së Madhe, ajo na prezanton me regjisorin Matthew Vaughn prej 21 vitesh.
Jeta e tyre, thonë ata, është harmonike, e shkujdesur dhe e padëmtuar nga skandalet. Gjithsesi, Klaudia kishte pasur disa lidhje para se të ulej në krahët e një bashkëshorti të lumtur dhe gjithashtu kishte një fejesë me magjistarin David Copperfield, i cili e ftonte shpesh si atraksion në shfaqjet e tij magjike, por në fundi, ai nuk ishte aq i aftë sa ajo duhej të ishte, për ta mbajtur atë si një tërheqje të përhershme të jetës së tij.

Megjithatë, vetë Klaudia, përveç bukurisë së saj të përjetshme është e bekuar edhe me një talent të rrallë biznesi dhe një apel për dizajn që i lejon asaj të kthejë gjithçka që prek në ar.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb