Policia Kombëtare spanjolle ka arrestuar pjesëtarët e laboratorit më të rëndësishëm dhe aktiv në Evropë në dekadën e fundit në prodhimin e kartëmonedhave të falsifikuara 500 euro , të “cilësisë së lartë, teksa 12 persona janë vënë në pranga.

Hetimet e policisë filluan në mesin e vitit 2021, kur u zbuluan kartëmonedha 500 euro të falsifikuara me cilësi të lartë që qarkullonin në të gjithë Spanjën. Brigada e Hetimeve të Bankës së Spanjës ishte në dijeni të akteve të shumta kriminale me këtë lloj kartëmonedhe . Agjentët patën edhe identifikimin e të dyshuarit kryesor dhe zbuluan se fatura e re false kishte shumë lidhje me ata të ndërhyrë në vitin 2009. Hetimet kryqëzohen me ato të Njësisë Qendrore të Monedhave të Falsifikuara të Mossos dhe analizat konfirmojnë se është i njëjti falsifikimi.

Personi përgjegjës për printimin e kishte ribashkuar grupin rreth një magazine në provincën e Valencias, ku ai ngriti laboratorin . Gjatë kohës që zgjati prodhimi, secili prej tyre kryente funksione të ndryshme, si pastrim makinerish, blerje materialesh etj, printim të një sasie të kartëmonedhave të falsifikuara që llogaritet në rreth 8.000.000 euro. Ato para ishin të destinuara për kryerjen e veprimtarive të ndryshme kriminale, si blerja e drogës dhe futja e saj në sistemin financiar.

Megjithatë gjatë pandemisë së COVID-19 grupit kriminal i kishte mbaruar financimi dhe iu drejtua një organizate lindore të trafikut të drogës, ku një nga anëtarët e arrestuar është shqiptar, e cila vuri paratë për të vazhduar punën. Ky financim do të kthehej në para të falsifikuara në mënyrë që trafikantët e drogës të mund të blinin kokainë në Amerikën e Jugut. Ideja fillestare ishte zhvendosja e laboratorit në Brazil, por më në fund ata zgjodhën Francën.

Sakaq, të gjithë të arrestuarit i janë drejtuar gjykatës për veprat penale të falsifikimit të valutave dhe anëtarësimit në grup kriminal dhe janë futur në burg.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb