“Mbaroi… po vjen pranvera!” Kinezët reaguan me gëzim sot për heqjen e karantinës së detyrueshme për ata që mbërrijnë në vend dhe nxitojnë të rezervojnë fluturimet jashtë vendit, pas tre vitesh izolim për shkak të Covid.

Autoritetet përfunduan shumicën e masave të rrepta shëndetësore kundër Covid-19 më 7 dhjetor, mes zemërimit në rritje të publikut dhe një ndikimi të rëndësishëm në ekonomi. Aspekti i fundit i politikës së tyre ‘zero Covid’, karantina e detyrueshme do të hiqet nga 8 janari për udhëtarët që mbërrijnë në vend, njoftoi Pekini dje vonë.

Shumë kinezë reaguan menjëherë me entuziazëm ndaj përfundimit të kufizimeve që e kanë mbajtur vendin e tyre të izoluar nga pjesa tjetër e botës që nga marsi i vitit 2020.

Kërkimet në internet për fluturimet jashtë vendit u rritën sapo u njoftua zhvillimi, raportuan mediat shtetërore.

Uebsajti i udhëtimeve Tongcheng regjistroi një rritje prej 850% në kërkimet në internet dhe një rritje dhjetëfish në kërkimet për informacione për viza. Faqja konkurruese Trip.com raportoi se gjysmë ore brenda njoftimit të parë, vëllimi i kërkimeve për destinacione jashtë Kinës kontinentale ishte rritur dhjetëfish në krahasim me vitin e kaluar. Makau, Hong Kongu, Japonia, Tajlanda dhe Koreja e Jugut janë ndër destinacionet më të kërkuara.

Ky vendim për heqjen e karantinës pas mbërritjes shënon fundin e politikës së rreptë ‘zero Covid’, e cila për gati tre vitet e fundit ka parë teste të gjera diagnostikuese, bllokime të paprecedentë dhe periudha të gjata karantine të detyrueshme në qendra speciale, të cilat kanë goditur ekonominë më të madhe në botë.

“Është një lehtësim,” tha Tom Simpson, drejtor i përgjithshëm kinez i Dhomës Britanike të Tregtisë, “ai i jep fund tre viteve të trazirave shumë të rëndësishme.” Zyrtari nuk pret, megjithatë, asgjë tjetër veçse një rimëkëmbje ndërkohë që linjat ajrore rritin ngadalë numrin e fluturimeve dhe kompanitë ripërshtatin strategjitë e tyre për Kinën në vitin 2023. Në çdo rast, njoftimi është “shumë, shumë i mirëpritur”, tha Simpson për AFP.

Duke filluar nga muaji i ardhshëm, vetëm një test negativ në 48 orët e fundit do të nevojitet që dikush të hyjë në territorin kinez, siç njoftoi dje vonë Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë (NHC), ministria ekuivalente e Shëndetësisë në Kinë.

Megjithatë, disa kufizime do të mbeten në fuqi. Kina ka pezulluar kryesisht vizat turistike dhe studentore të huaja që nga fillimi i pandemisë.

Me heqjen e kufizimeve me bazë shëndetësore, Kina po përjeton megjithatë një rritje të infeksioneve Covid. Kjo rritje vjen përpara festave për ardhjen e vitit 2023 dhe Vitit të Ri Hënor në fund të janarit, kur miliona njerëz do të udhëtojnë për të takuar të dashurit e tyre.

Kina njoftoi të dielën se nuk do të publikojë më statistika për Covid. Të dhënat për pandeminë janë kritikuar gjerësisht për shkak të mospërputhjes së plotë me situatën aktuale epidemiologjike.

Në të gjithë vendin, spitalet dhe krematoriumet janë të tejmbushur me pacientë dhe viktima Covid, ndërsa studimet perëndimore vlerësojnë se deri në një milion njerëz mund të vdesin nga komplikimet nga koronavirusi në muajt e ardhshëm. Qytetet e mëdha aktualisht po përjetojnë mungesë të barnave antipiretike, ndërkohë që repartet e urgjencës janë duke u mbingarkuar nga një fluks pacientësh të moshuar e të pavaksinuar.

Pekini këmbëngul se vendi është gati të përballojë ‘stuhinë’ dhe po u bën thirrje qytetarëve që të kujdesen për veten e tyre. “Bota duhet të mbrohet siç duhet dhe të vazhdojë të bashkëpunojë në masat e duhura të parandalimit dhe kontrollit” të Covid, tha Liang Wanyan, një epidemiolog që këshillon autoritetet shëndetësore, sipas agjencisë shtetërore të Lajmeve Xinhua (Kina e Re).

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb