Heqja e masave kundër koronavirusit në Kinë, në fillim të dhjetorit, ka sjellë tashmë një rritje të rasteve, ndërsa modelet tregojnë se numri i vdekjeve në vitin 2023 mund të arrijë në një milion.

Nga e hëna, shumica e shkollave në Shangai do të mbyllen, me mësimet që do të vazhdojnë vetëm nga distancë. Kopshtet do të mbyllen gjithashtu, thanë autoritetet arsimore në qytet.

Kjo do të thotë se shkollat ​​do të jenë të mbyllura të paktën deri më 18 janar, kur fillon festa e Vitit të Ri Kinez.

Që nga fillimi i dhjetorit, Kina ka hequr pothuajse plotësisht masat jashtëzakonisht të rrepta për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, që ishin vendosur që nga fillimi i vitit 2020. Megjithatë, ndryshimet në mënyrën se si bëhen testet dhe si regjistrohen të dhënat e bëjnë të vështirë për këdo që të vlerësojë sa është përhapur koronavirusi në Kinë.

Me shpërthimin e numrit të rasteve në qytete, askush nuk sheh, siç shkruan BBC, qytete të tëra të zbrazura nga njerëz, qoftë sepse shumë janë të sëmurë dhe qëndrojnë në shtëpi ose sepse nuk duan të dalin dhe të kapin virusin.

Në çdo rast, spitalet dhe njësitë shëndetësore janë nën presion pasi shteti ngre njësi të përkohshme. Ka 230,000 shtretër në dispozicion vetëm në Shangai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb