Autoritetet në Malin e Zi kanë njoftuar disa lehtësime kufizuese të vendosura për frenimin e pandemisë COVID-19. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, do të hiqet ndalimi i përshkrimit midis qyteteve gjatë fundjavave dhe ora policore.

“Në territorin e tërë Malit të Zi, ndalimi i lëvizjes, i cili ishte i vlefshëm nga mesnata deri në pesë të mëngjesit dhe ndalimi i trafikut ndërqytetas, i cili ishte në fuqi gjatë fundjavave, janë hequr plotësisht”, thuhet në njoftimi.

Njoftohet se në rrjetet hoteliere do të lejohet vënia e muzikës duke nisur nga ora 19:00 deri në orën 22:00.

“Ne u bëjmë thirrje të gjithë qytetarëve dhe biznesmenëve që kanë treguar një vetëdije për t’u admiruar për rëndësinë e ruajtjes së shëndetit publik që të vazhdojnë të respektojnë masat e përshkruara, dhe ne u bëjmë thirrje të gjitha inspektimeve për të kryer kontrolle edhe më me kujdes”, tha Ministria.

Më tej saktësohet se, në rast të përkeqësimit të situatës epidemiologjike, ndalimet në trafikun ndërqytetas dhe kufizimi në kohë i lirisë së lëvizjes do të azhurnohen përsëri dhe pa vonesë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: