Qeveria daneze po heq gati të gjitha kufizimet e vendosura në vend për të frenuar COVID-19, me shumicën e institucioneve në gjendje të rihapen të premten.

Klubet e natës dhe diskotekat janë përjashtimi i vetëm, sipas vendimit të mbështetur nga shumica e deputetëve.

Sidoqoftë, danezët duhet të vazhdojnë të ruajnë distancimin shoqëror dhe, në shumë vende, ata do të duhet të tregojnë prova se janë vaksinuar, testuar negativisht për virusin ose janë shëruar nga sëmundja.

Danimarka tashmë kishte lejuar rihapjen e restoranteve, bareve, palestrave dhe shumë vende të tjera.

Hapjet zbatohen gjithashtu për saunat, pishinat dhe pjesë të brendshme të kopshteve zoologjike dhe dëfrimeve.

Banorët gjithashtu mund të marrin pjesë në aktivitete të tjera sportive, të kohës së lirë dhe të anëtarësimit.

Marrëveshjet e punës në distancë do të zvogëlohen në tre faza, në mënyrë që të gjithë qytetarët të kthehen në punë deri më 1 gusht.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb