Shitjet e Coca-Cola kanë kaluar çdo parashikim me shitjet në tremujorin e dytë dhe prodhuesi i sodës rriti parashikimin e të ardhurave për vitin pasi pa një kthim të rëndësishëm në biznesin e saj, një kontrast i fortë me bllokimet e lidhura me pandeminë që zvogëluan shitjet vitin e kaluar .

Të ardhurat organike të Coca-Colës u rritën me 37%. Analistët kishin pritur rritje prej 29.3%, sipas parashikimeve të përpiluara nga Bloomberg. Fitimet e 68 centëve për një aksion në krye të vlerësimit të analistëve prej 56 centësh.

“Rezultatet tona në tremujorin e dytë tregojnë se si biznesi ynë po rikthehet më shpejt sesa rimëkëmbja e përgjithshme ekonomike”- tha shefi ekzekutiv James Quincey në deklaratë.

Rezultatet janë dëshmi se konsumatorët të cilët ishin mbyllur në shtëpitë e tyre gjatë së njëjtës periudhë të vitit të kaluar po kthehen në restorante të rihapura, parqe dëfrimi dhe stadiume, të gjitha vendet publike në lokalet ku derdhen pijet freskuese të kompanisë.

Aksionet e Coca-Colës u rritën me 2.3% në orën 9:49 të mëngjesit të mërkurën në Neë York. Aksioni u rrit 1.8% këtë vit deri të martën.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb