Italia njoftoi sot se pasagjerët e ardhur nga Britania e Madhe do të duhet të qëndrojnë sërish në karantinë , ndërkohë që shumë vende të tjera do të mund të hyjnë lirisht nëse posedojnë pasaportën shëndetësore antiCOVID-19.

Karantina e detyrueshme për pasagjerët që vijnë nga Britania e Madhe do të hyjë në fuqi të hënën më 21 qershor, theksoi Ministria e Shëndetësisë.

“Kam nënshkruar një urdhër të ri që mundëson hyrjen nga vendet e Bashkimit Europian dhe SHBA-ja, Kanadaja dhe Japonia me certifikatë të gjelbër”, njoftoi ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza në Facebook.

“Certifikata e gjelbër është një certifikatë shëndetësore që vërteton vaksinimin, kurimin ose negativitetin e një testi antiCovid-19”, njoftoi ministri.

Speranza sqaroi gjithashtu se udhëtarët nga Britania e Madhe, një vend ku varianti Delta është i përhapur, do të duhet të qendrojnë në një karantinë pesë-ditore dhe t’i nënshtrohen një testi antiCovid.

Italia zgjati gjithashtu ndalimin e hyrjes në territorin kombëtar për udhëtarët e ardhur nga India, Bangladeshi dhe Sri Lanka.

Italia ka adminsitruar deri tani më shumë se 44 milionë doza të vaksinës antiCOVID-19.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb