Lituania po ndryshon procedurën e saj të vaksinimit me rifillimin e vaksinimeve kundër Covid-19 me vaksinën AstraZeneca që u pezullua përkohësisht për arsye paraprake.

“Nga tani e tutje, të gjithë janë të lirë të vendosin nëse duan apo jo të vaksinohen me vaksinën AstraZeneca”, theksoi ministri i Shëndetësisë Arunas Dulkys.

Sipas tij, njerëzit mund të zgjedhin një nga vaksinat në qendrën e tyre të vaksinimit.

”Nëse vaksina nuk është në dispozicion, personi do të kontaktohet më vonë”, tha Dulkys.

Për më tepër, qendrat e vaksinimit nuk duhet të ndjekin më saktësisht sekuencën e vendosur të vaksinimit, por të kenë më shumë liri.

Kjo gjithashtu përfshin mundësinë e kalimit të dozave të tepërta të vaksinimit.

Ndryshimet erdhën pasi Agjencia Europiane e Barnave (EMA) deklaroi vaksinën e AstraZeneca të sigurt dhe shumë efikase.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb