Autoritetet braziliane do të mbyllin plazhin e famshëm në Rio de Zhaneiro në prag të Vitit të Ri për të ndihmuar në ndalimin e përhapjes së koronavirusit.

Këshilli i qytetit shkroi në Twitter se hyrja në plazhe do të bllokohet.

Banorët dhe punëtorët në zonat e prekura do të duhet të tregojnë dokumente që vërtetojnë se kanë të drejtë të jenë atje.

Kufizimet e reja prekin 30 kilometra vijë bregdetare midis Leme dhe Pontal.

Javën e kaluar, administrata e qytetit kishte deklaruar tashmë se do të mbyllte plazhin e Copacabanas, tradicionalisht zemra e festimeve të Vitit të Ri të Rio.

Ekstravaganca e Rios tërheq miliona turistë në qytetin port çdo vit.

Fishekzjarrët, të cilat zakonisht hidhen nga gomone, janë anuluar këtë vit.

Festa e planifikuar e fillimit të vitit me një transmetim koncerti gjithashtu është anuluar.

Asnjë muzikant, grup ose DJ nuk do të interpretojë në Copacabana.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb