Ministria e Shëndetësisë në Greqi ka publikuar të dhënat e fundit të COVID-189 atje. Gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 9.596 persona të infektuar. Nga ana tjetër për fat të keq nuk e kanë fituar betejën me virusin 67 persona, shumica prej tyre me një sëmundje bashkëshoqëruese.

Nga pacientët e intubuar, 346 (73,46%) janë të pavaksinuar ose pjesërisht të vaksinuar dhe 125 (26,54%) janë plotësisht të vaksinuar . Që nga fillimi i pandemisë, 4209 pacientë janë larguar nga ICU.

Pranimi i pacientëve të rinj Covid-19 në spitalet e territorit është 329 (ndryshimi ditor -8,86%). Pranimi mesatar shtatë ditor është 369 pacientë.

Mosha mesatare e rasteve është 35 vjeç (nga 0,2 deri në 106 vjeç), ndërsa mosha mesatare e vdekjes është 79 vjeç (varg 0,2 deri në 106 vjeç).
Më poshtë është shpërndarja gjeografike e rasteve:

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb