Nigeria konfirmoi rastet e saj të para të variantit të ri koronavirusit, Omicron, pasi disa vendet vendosën kufizime në udhëtimet ndërkombëtare në një përpjekje për të ngadalësuar përhapjen e tij.

Qendra e Nigerisë për Kontrollin e Sëmundjeve (NCDC) tha se dy raste të variantit të ri u zbuluan në mesin e dy udhëtarëve që mbërritën nga Afrika e Jugut javën e kaluar.

Njoftimi erdhi pasi Ugur Sahin, kreu i prodhuesit të vaksinave, BioNTech, tha se derisa varianti Omicron mund të çojë në infektimin e më shumë personave të vaksinuar, prapë vaksina ka të ngjarë t’i mbrojë ata nga disa simptoma të rënda.

Ndërkohë, një panel këshilltarësh shëndetësorë amerikanë janë duke e shikuar një pilulë të COVID-19 nga Merck, e cila mund të autorizohet këtë javë.

Variantit Omicron u zbulua për herë të parë në Afrikën e Jugut javën e kaluar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: