Firmat në Mbretërinë e Bashkuar që bashkëpunojnë për të prodhuar mijëra ventilatorë të tjerë për NHS thonë se janë vetëm disa ditë larg nga vendosja e prototipeve në prodhim.

Fundjavën e kaluar, Sekretari i Shëndetit, Matt Hancock bëri një kërkesë publike për ndihmë pasi u bë e dukshme se Mbretëria e Bashkuar nuk do të kishte ventilatorë të mjaftueshëm për të përballuar numrin e papritur të pacientëve me simptoma serioze COVID-19.

Departamenti i Shëndetit dhe Kujdesit Social konfirmoi se kanë kërkuar nga furnitorët të ndërtojnë “sa më shumë ventilatorë sa të munden”.

NHS tha javën e kaluar se  kanë gjithsej 8,175 frymëmarrës duke u vënë në dispozicion të mjekëve çdo ditë.

Ofertat e ndihmës kanë ardhur nga të gjitha llojet e bizneseve britanike nga ekipet garuese F1 deri tek specialistët e fshesave me korrent.

“Kuptimi im është që ne mund të kemi nevojë për 30,000 (ventilatorë)”, tha themeluesi i saj Nick Grei.

Ekipi i tij i inxhinierëve ka zhvilluar një prototip në industrinë e tyre të Worcestershire të cilat ia paraqitën qeverisë të premten.

“Jam i sigurt që mund t’i ndërtojmë ato brenda një kohe të shkurtër … Do ta vlerësoja me një mijë në ditë,” shtoi zoti Grei.

“Ne mendojmë se kemi zgjidhur të gjitha pjesët e vështira, ne thjesht po bëjmë pjesët e fundit të një timoni pneumatik, tani i cili shpresojmë se do të jetë gati në disa orë. Furnizimi me oksigjen kështu do të jetë shumë i thjeshtë “.

Ekipi McLaren F1 është pjesë e një konsorciumi tjetër krahas HVM Catapult, gjithashtu që kërkon të prodhojë shumë shpejt ventilatorë.

Përgjigja ndaj thirrjes së qeverisë nga e gjithë bashkësia prodhuese ka qenë e jashtëzakonshme.

RDM Automotive me bazë Coventry zakonisht prodhon makina pa shofer, por gjithashtu u ka kërkuar inxhinierëve të tyre të përqendrojnë 100% të energjive të tyre në këtë mision që shihet si jetik në trajtimin e koronavirusit.

Zëdhënësi Miles Garner tha: “Është një luftë kundër koronavirusit … në llojin e vjetër të shpirtit të luftës ne duhet të zhvillojmë raundin, ne duhet të ndihmojmë njëri-tjetrin dhe duhet të ndihmojmë të dashurit tanë, kjo është ajo që ne po përpiqemi të bëjmë . “

Si dhe duke bashkëpunuar me biznesin për të zgjidhur mungesën e ventilatorëve, qeveria gjithashtu ka nënshkruar një marrëveshje me spitale të pavarura në Mbretërinë e Bashkuar, e cila përfshin mundësinë e përdorimit të 1.200 ventilatorëve të tjerë.

Skynews Coronavirus Ventilators 4952715

(A.Ago, BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb