Demonstratat kundër një shtetrrethimi të ri për të frenuar përhapjen e koronavirusit në Holandë janë kthyer në trazira dhe përplasje me policinë në disa vende.

Autoritetet të dielën përdorën topa uji në qendër të Amsterdamit, ku qindra njerëz u mblodhën gjatë rrethimit që filloi të shtunën, njoftoi televizioni publik NOS. Policia spërkaste njerëzit e grupuar kundër një muri të Muzeut Van Gogh.

Protestuesit mbanin një banderolë që shkruante “Stop Bllokimit”. Turma besohej gjithashtu të përfshinte përkrahës të grupit anti-emigrant PEGIDA.

Policia tha se ata arrestuan më shumë se 100 njerëz për hedhjen e gurëve dhe fishekzjarreve.

Në Eindhoven në jug të vendit, policia përdori gaz lotsjellës për të shpërndarë një turmë prej disa qindra njerëzish.

Disa automjete u dogjën dhe bizneset në stacionin qendror të trenit të Eindhoven u plaçkitën. Nuk ka raportime të për persona të lënduar.

Kompania hekurudhore holandeze NS u bëri thirrje udhëtarëve të shmangin stacionin Eindhoven, ku tha se qarkullimi i trenave u ndërpre për shkak të ndërhyrjes së shërbimeve të urgjencës .

Një qendër testimi COVID-19 u shkrumbua nga zjarri, thanë autoritetet lokale.

“Zjarri në një qendër shqyrtimi në Urk tejkalon të gjitha kufijtë,” tha Ministri i Shëndetësisë Hugo de Jonge të dielën.

Shkelësit e ligjit do të përballen me një gjobë prej 95 eurosh (115 dollarë).

Përjashtimet janë të mundshme, veçanërisht për njerëzit që kthehen nga funeralet ose ata që duhet të punojnë, por me kusht që të paraqesin një certifikatë.

Policia tha se gjobiti më shumë se 3,600 njerëz në të gjithë vendin për shkeljen e shtetrrethimit dhe arrestoi 25 persona.

 

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb