Kompania Johnson & Johnson është nën presion për të përmbushur premtimet e saj për 20 milionë doza vaksinash brenda javës së ardhshme, pasi disa zyrtarë të shëndetit publik shtetëror amerikan tregojnë se po marrin pak ose aspak vaksina këtë javë.

Pasiguria vjen në një kohë kur kërkesa për vaksina vazhdon të mbingarkojë furnizimin, një një vend ku qindra njerëz vdesin çdo ditë nga Covid-19.

Ajo ngre pikëpyetje në lidhje me suksesin e kompanisë në arritjen e një qëllimi qendror të investimit masiv të SHBA në zhvillimin e vaksinave: prodhimin e rezervave të mjaftueshme.

Vonesat mund të zvogëlojnë vaksinimet në zonat rurale dhe me të ardhura të ulëta pa qasje në ngrirjet e nevojshme për njërën nga dy vaksinat e tjera të licencuara.

Injeksioni me dozë të vetme i Johnson & Johnson është i dobishëm në ato vende pasi mund të qëndrojë për tre muaj në frigorifer.

Furnizimi i parregullt gjithashtu rrezikon premtimin e presidentit Joe Biden, të bërë disa ditë pas betimit të tij.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb