Një punonjëse e kujdesit shëndetësor në Spitalin Rajonal Bartlett në Juneau, Alaska, zhvilloi një reaksion të rëndë alergjik menjëherë pasi mori vaksinën Pfizer Covid-19 të martën në mbrëmje dhe u desh të shtrohej në spital brenda natës, njoftoi sot “The New York Times”.

Gjatë një njoftimi mediatik të mërkurën, zyrtarët shëndetësorë thanë se gruaja në moshë mesatare nuk kishte histori të alergjive dhe nuk kishte provuar kurrë anafilaksi, një reaksion alergjik të rëndë dhe të rrezikshëm për jetën.

Zyrtarët e Spitalit Rajonal Bartlett thanë se të gjithë 96 punonjësit e tij që morën vaksinën të martën u vëzhguan për 30 minuta pas vaksinës. Gruaja filloi të kishte skuqje rreth 10 minuta në atë periudhë vëzhgimi dhe mori Benadryl, një antihistaminik.

Megjithatë, simptomat e saj përparuan me rrahje të rritura të zemrës dhe probleme me frymëmarrjen, dhe u dërgua në departamentin e urgjencës së spitalit.
“Ajo kishte një irritim dhe të skuqura në fytyrë dhe gjoks”, tha Dr Lindy Jones, mjeku i urgjencës që e trajtoi atë, gjatë konferencës të mërkurën. “Unë isha i shqetësuar për një reagim anafilaktik”. Jones i dha asaj një injeksion urgjent të epinefrinës.

Simptomat e saj u zvogëluan për një kohë të shkurtër, por më pas u shfaqën përsëri. Ajo u vu në epinefrinë intravenoze dhe u zhvendos në njësinë e kujdesit intensiv të spitalit ku qëndroi gjatë natës. Jones tha se gruaja nuk kërkonte domosdoshmërisht burime të ICU, por shtoi, “ne jemi një spital i vogël këtu, kështu që nëse shqetësohemi për dikë, i vendosim në ICU”.

Që nga mëngjesi i së mërkurës, gruaja ishte pa ilaçe dhe pritej të dilte në mbrëmje.

Pfizer tha në një deklaratë se kompania është “duke punuar me autoritetet lokale të shëndetit për të vlerësuar” reagimin që ndodhi në Alaskë dhe do të “monitorojë nga afër të gjitha raportet që sugjerojnë reagime serioze alergjike pas vaksinimit dhe azhurnojë gjuhën e etiketimit nëse është e nevojshme”.

Autoritetet shëndetësore britanike më 9 dhjetor këshilluan kundër administrimit të vaksinës “Pfizer-BioNTech” për personat me reaksione akute alergjike në të kaluarën, pas dy rasteve të përgjigjes së dobët ndaj injeksioneve të para.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb