Të dielën, Zvicra voton për të hequr qafe disa kufizime ndaj Covid në tërësi.

Që nga fillimi i pandemisë, qeveria zvicerane ka kryer një akt të ndërlikuar balancues, duke u përpjekur të vendosë masa për të kontrolluar përhapjen e Covid-it, duke i qëndruar ende besnike sistemit të demokracisë së drejtpërdrejtë të Zvicrës, në të cilin qeveria ka pak fuqi formale dhe njerëzit kanë fjala e fundit.

Me pak  se dy të tretat e popullsisë të vaksinuar plotësisht, zviceranët kanë një nga normat më të ulëta të vaksinimit në Evropën Perëndimore.

Tani, infeksionet Covid-19 po rriten në mënyrë eksponenciale, me numrat e rasteve që rriten me 40% në 50% çdo javë. Pra, a po planifikon ministri i shëndetësisë kufizime të reja, si Gjermania fqinje, apo edhe ta bëjë të detyrueshëm vaksinimin, si Austria? Jo pak nga ajo.

Vaksinimi ka qenë prej kohësh një çështje e ndjeshme, veçanërisht në Zvicrën gjermanishtfolëse. Besimi se imuniteti natyror është çuar më së miri në një rënie të vaksinimeve të fruthit në fëmijëri që shkaktoi një rritje të rasteve të fruthit në të gjithë Evropën.

Ndërkohë, në komunitetet alpine, një krenari historike për pavarësinë e tyre e rrënjosur, thonë disa, në kohën kur fshatrat malore shkëputeshin nga bota çdo dimër, do të thotë se ka rezistencë ndaj qeverisë që lëshon urdhra.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb