Një makinë e mbushur me 10 trupa u la jashtë zyrës së një guvernatori të shtetit meksikan në një shesh publik të ndriçuar me dekorime festash, thanë zyrtarët të enjten.

Sipas medieve të huaja, trupat u grumbulluan në një SUV Mazda të lënë para agimit pranë një peme të Krishtlindjes në sheshin kryesor të kryeqytetit shtetëror të Zacatecas.

Guvernatori i shtetit, David Monreal, tha në një video të filmuar në shesh se automjeti përmbante trupa njerëzish me shenja të dukshme rrahjeje dhe mavijosjeje.

“Ata erdhën për t’i lënë këtu përballë pallatit”, tha ai, duke iu referuar zyrave të tij në një ndërtesë shekullore në Plaza de Armas të qytetit, të quajtur gjithashtu Zacatecas.
Departamenti Federal i Sigurisë Publike tha se një burrë e futi kamionin në shesh, më pas doli nga automjeti dhe u largua nga një rrugicë.

Monreal tha se siguria ka qenë një sfidë e madhe në Zacatecas dhe se ai do të “shkatërronte” dhunën.
Zacatecas është bërë një nga rajonet më të dhunshme të vendit për shkak të luftërave në terren midis bandave rivale. Në vitin 2021, shteti regjistroi 1050 vrasje, rreth 260 më shumë se në vitin 2020, sipas të dhënave zyrtare.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb