SIRI


Forcat qeveritare siriane, mbështetur nga Rusia, do të mund të përparojnë deri në kufirin turk nëse shpërthejnë mbrojtjet rebele në veriperëndim, tha një zyrtar i lartë i opozitës, duke i bërë thirrje Turqisë të bëjë më shumë për të mbrojtur zonën nga një sulm i madh.


Sulmi njëmujor është shkallëzimi më serioz i luftës midis presidentit Bashar al-Assad dhe armiqve të tij që nga vera e kaluar. Sulmet ajrore të qeverisë siriane dhe bombat me fuçi të mbështetura nga fuqia ajrore ruse kanë shkaktuar rreth 250,000 njerëz në bastionin e fundit të rëndësishëm të kontrolluar nga rebelët.


Faëaz Hilal, kreu i “Qeverisë së Shpëtimit” që drejton provincën Idlib shprehu besimin se luftëtarët e opozitës u mblodhën në rajonin Idlib nga mbarë Siria. Bombardimet kanë vrarë 229 civilë dhe plagosën 727 që nga 28 prilli, sipas Bashkimit të Shërbimeve Mjekësore dhe Organizatave të Ndihmës (UOSSM), një OJF mjekësore me bazë në SHBA.

(d.xh/Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb