Ishte pikërisht ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç, i cili dje në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit në OKB, u bë protagonist i një situate, e cila ka shkaktuar të qeshura te përfaqësuesit e shteteve të tjera.


Daçiç ka lëvizur nga karrigia e tij drejt vendit ku ishte i ulur Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, duke i kërkuar atij një autograf.


Më pas Daçiç është shprehur para Trump se kush në fakt është ai, ndërsa ky i fundit ka ngritur supet në shenjë mosnjohjeje, por gjithsesi duke mos lënë pa nënshkruar letrën për të cilën edhe kishte ardhur Daçiç.


E sot, Daçiç ka zbuluar atë që, sipas tij, ka biseduar shkurtimisht me Presidentin e SHBA-së, në selinë e OKB-së.

Ai ka thënë se mbledhje të ndryshme ishin një mundësi për takime joformale dhe bisedime, siç ishte takimi i tij i djeshëm me Trump-in.

“Unë edhe këtë herë para takimit kam biseduar me Boris Johnson për festimin e 108-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike në Ministrinë e Jashtme, me Miroslav Lajçak mbi zbatimin e mundshëm të Kosovës për vëzhguesit në OKB, dhe presidentin e SHBA-së, Trump, të cilin e kam takuar katër vjet më parë. Kam sjellë fotokopje të faqeve të para të të gjitha gazetave tona kur ai është zgjedhur President”, ka thënë Daçiç.

Ndërkohë mediet serbe janë përkujdesur që fotografinë ku Daçiç ishte afruar te Trump, ta bëjnë të turbullt në mënyrë që të mos vërehet se ai kërkoi një autograf.

Trump

Por Indeksonline posedon pikërisht fotografinë e momentit kur ministri i Jashtëm i Serbisë i kërkon Presidentit të Amerikës një autograf.

(m.k/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: