SERBI

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç, ka zbuluar detaje të “padëgjuara” më parë në raportet me Kosovën dhe rolin e ndërkombëtarëve. Ai pohoi se 14 vite më parë Serbia ka patur një ofertë në “tavolinë” nga ndërkombëtarët për ndarjen e Kosovës.

Sipas tij, ajo që i duhet sot Serbisë është fakti që të bëjë një politikë të mençur në këtë drejtim, por nga ana tjetër nënvizoi se Prishtina nuk do ta pranojë atë.

“Ne kemi nevojë për të mbajtur një politikë të mençur. Unë jam i sigurt se Prishtina nuk do ta pranojë atë, por ata do të jenë përgjegjës”, tha ai.

Oferta

Ministri serb foli edhe për njohjet e Kosovës dhe taksën e aplikuar kundër mallrave serbe: “Sot ata thonë se 116 vende njohën Kosovën, e cila është një gënjeshtër. Gjermania dhe Britania e bindin Haradinajn që të mos e heqë taksën për mallrat nga Serbia. Dikush mendon se Haradinaj është i guximshëm por ata nuk bëjnë asgjë pa mbështetjen e jashtme, në të cilin rast Amerika po ua heqë dheun nën këmbët dhe kthehet përreth të tjerëve. Amerika nuk do të lejojë Serbinë të jetë konstruktive dhe Kosova të jetë e keqe, se kjo e shkatërron konceptimin e tyre “, tha Daçiç për televizionin BNT.

(n.m/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb