SERBI

Ministri i Jashtëm i Serbisë Ivica Daçiç ka konfirmuar ambiciet e Serbisë për shtim të territorialitetit. Daçiç u shpreh se “veriu i Kosovës nuk mund të mbetet nën sovranitetin e Prishtinës”. Ai nënvizon se çështja e Kosovës do të zgjidhet, në rast se bashkësia ndërkombëtare bashkohet me këtë ide.

“Është e pamundur të gjendet zgjidhje adekuate për çështjen e Kosovës, përveç respektimit të situatës në terren – kush çfarë e mban atë, ajo është i saj. Në këtë rast, veriu i Kosovës nuk mund të jetë nën sovranitetin e Prishtinës dhe ky është fundi”, tha Daçiç për Televizionin O2. Ivica Daçiç ka theksuar se “e di se kjo është e vetmja mënyrë për t’i dhënë zgjidhje situatës së Kosovës”.

Kreu i diplomacisë serbe thotë se kjo nuk ka të bëjë me marrëdhëniet midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara, por në marrëdhëniet e partnerëve evropianë dhe Shteteve të Bashkuara”.

(d.xh/Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb