Kryeqyteti kinez u godit përsëri nga një stuhi rëre. Kjo rezultoi në foto me një diell blu. Qiell i verdhë, diell blu: për herë të dytë në një kohë të shkurtër, Pekini u zhyt në një atmosferë apokaliptike.

Stuhia e rërës e së dielës ngriti shkallën e ndotjes së ajrit në 500 – maksimum. Moti i dobët në Pekin paralajmëroi stuhi dhe erëra të forta një ditë më parë.

Banorët duhet të qëndrojnë në shtëpi nëse është e mundur. Sidoqoftë, disa prej tyre guxuan të dilnin jashtë dhe bënë foto mbresëlënëse të spektaklit të motit.

Dielli u shfaq blu gjatë stuhisë së rërës. Kjo është për shkak të një efekti të quajtur Rayleigh. Grimcat e rërës në ajër ndryshojnë mënyrën e shpërndarjes së dritës.

Shpërndarja e Rayleigh është gjithashtu përgjegjëse për faktin se ne shohim qiellin blu në mesditë, të kuqe në mbrëmje. Dukshmëria në qytet u ul në 1.000 metra.

Moti i keq gjithashtu bëri që shumë fluturime në Kinën veriore të anuloheshin. Në Aeroportin Chifeng, 60 për qind e fluturimeve u anuluan të dielën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: