Të shtunën në mëngjes u publikuan pamjet nga Rripi verior i Gazës, ku shfaqej një zyrtar i Hamasit duke vendosur ngadalë një pushkë në tokë ndërsa dhjetëra palestinezë u dorëzuan në trupat e IDF. Sipas Times of Israel, në fillim të javës u qarkulluan imazhe në mediat sociale që tregonin dhjetëra burra të arrestuar nga IDF. Zëdhënësi i ushtrisë tha më vonë se të gjithë në zonë po merreshin në pyetje dhe ishin dorëzuar pas luftimeve.

Zyrtarët ushtarakë thanë se operativët e Hamasit po i dorëzohen gjithnjë e më shumë IDF-së në pjesë të tjera të Gazës në mes të luftimeve.

Në pamjet e publikuara, anëtarët e Hamasit shihen radhazi, teksa dorëzohen dhe vendosin armët vetëm të veshur me të brendshme, me sa duket për t’u siguruar që nuk kanë veshur jelekë vetëvrasës me mjet shpërthyes.


(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: