Norma e inflacionit të Danimarkës është rritur në 6.7% në prill, në nivelin më të lartë që nga viti 1984, pasi çmimet e energjisë elektrike dhe ngrohjes rriten, thanë autoritetet të martën.

Indeksi i çmimeve të konsumit u rrit nga 5.4% në mars, sipas shifrave zyrtare nga Statistikat e Danimarkës.

Agjencia tha se janë kryesisht ndryshimet e çmimeve të mallrave që rrisin rritjen vjetore të indeksit të çmimeve të konsumit. Mallrat janë rritur mesatarisht me 10.3% dhe kjo ishte rritja vjetore më e lartë që nga nëntori 1982, kur rritja vjetore ishte gjithashtu 10.3%.

Kur përjashtohen çmimet e energjisë, e ashtuquajtura norma e inflacionit bazë ishte 3.6%, më e larta që nga viti 1990. Agjencia tha se janë kryesisht rritjet e çmimeve për duhanin dhe dhënia me qira e shtëpive të pushimit me qira që po rrisin inflacionin bazë.

Danimarka, një anëtare e Bashkimit Evropian, qëndron jashtë eurozonës prej 19 vendeve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb