Papa Françesku pritet të dalë nga spitali të shtunën, ka thënë Vatikani.

Kthimi i tij në rezidencën e tij në Vatikan në Santa Marta varej nga rezultatet e testeve përfundimtare të kryera të premten në mëngjes, shtoi ai.

Papa u shtrua në spitalin Gemelli në Romë të mërkurën me vështirësi në frymëmarrje.

Ai u diagnostikua më vonë se kishte bronkit, megjithëse Vatikani tha se ai ishte përgjigjur mirë ndaj antibiotikëve.

Sipas një deklarate, Papa 86-vjeçar darkoi me pica së bashku me stafin mjekësor të enjten në mbrëmje dhe pas mëngjesit të premten në mëngjes lexoi disa gazeta dhe rifilloi punën.

Pranimi i tij në spital erdhi pa përpara kohës më të ngarkuar në aktivitetin e tij vjetor, me ngjarje dhe shërbime të planifikuara gjatë javës së Pashkëve.

Thuhet se Papa ishte i etur të largohej nga spitali në kohë për meshën e së Dielës këtë fundjavë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: