Inceneratorët kanë përplasur të ftuarit në “Open” në News24.

Klevis Balliu, Shef organizimi në Partinë Demokratike u shpreh se sa kohë inceneratori nuk kryen asnjë punë se nuk ekziston ne nuk duhet të paguajmë.

Ndërkohë analisti Julian Zyla deklaroi se afati për përfundimin e Inceneratorit të Tiranës nuk ka ardhur akoma.

Ish- ministri Edmond Panariti, tha se paguhen 29 euro për ton mbeturina dhe se një shumë e tillë nuk paguhet vetëm për presimin dhe groposjen e tyre.

Balliu: Sa kohë inceneratori nuk kryen asnjë punë se nuk ekziston ne nuk duhet të paguajmë

Zyla: Shërbimi po merret dhe po merret edhe më mirë se… Nëse do të më sulmosh mua personalisht. Ju merrni flamujt se doni të fitoni zgjedhjet

Balliu: Ti je përfaqësues i qeverisë. Hipokrizia se vi si analist e nuk e mbroj se jam i qeverisë, ke të drejtë ta mbrosh se është e drejta jote por nuk mund të vish e të na bësh për budallenj, bëhu serioz. Je qyteti më i ndotur në Europë.

Zyla: Cilësia e ajrit rezulton e mirë. Deri dje kur ishit ju kjo ishte e rrezikshme

Panariti: Mbeturina ka por i keni depozituar. Doni të bëni debat pa e lënë tjetrin të shprehet. Nuk ka ndryshuar asgjë si trajtohen mbetjet. Presohen dhe shtresohen dhe kullojnë në ujëra. 29 euro për ton nuk janë për ti depozituatra në landfeald por për ti djegur që të reduktohet sasia.

Zyla: Një familjarja ime ka një biznes me një amerikan. I thotë dikush si nuk ke frikë se mund të mos ju paguajnë? Ajo tha atë dua sepse ndryshe do paguajnë më shumë me dëmshpërblim. Ky është rasti me Inceneratorët. Pse nuk ja thoni njerëzve që afati nuk ka ardhur akoma?

Panariti: Të shkëputemi nga Tirana, Fieri dhe Elbasani. Pse nuk funksionojnë? Nuk po e them për vota është diskutim teknik. Po na fusni në një debat sikur kemi ardhur këtu për të marrë vota.

Zyla: Është e drejta juaj të bëni politikë

Panariti: Do jemi këtu edhe më vonë e do shikoni që inceneratorët prap nuk do të funksionojnë.

Nëse do të ishin zgjedhja e artë do të ishte pjesë e strategjisë së BE-së.

Fieri dhe Elbasani e kanë të instaluar inceneratorin por nuk finksiojnë. Ku shkojnë mbetjet? Shtypen.

Zylo: Ku shkojnë mbetjeje e qyteteve? Futen në dhe. Nëse kjo nuk bëhet, kemi shkelje të kontratës

Eni Vasili: Po e bëni rozë situatën, s’ju bëra pyetje fare.

Zyla: Më jepni fjalën

Vasili: Po flas unë tani, s’mund të flasësh sipër meje. Më ler të mbaroj.

Zyla: Po më citon gabim.

Vasili: Jo s’ju citoj gabim. Ju thatë se ka ende kohë, 2-3 vite. Balliu thotë këtu është skandal i madh. Unë dua të di se kush ka të drejtë nga të dy, Balliu apo Zyla.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb