Deputeti socialist Erion Braçe ka ndërhyrë në debatin për Qazim Mulletin dhe shfaqjen “Prefekti” që u lexua në Teatrin Kombëtar. Përmes një njoftimi në “Facebook” ai thotë se Mulleti ka bashkëpunuar me fashistet e nazistët dhe se si i tillë ishte i përfshirë në ekzekutimet e antifashistëve.

“Fashizmi është krim!
As opinion, as komedi, as teatër, por krim!
Qazim Mulleti d.v ishte kryetar i bashkisë Tiranë prej pushtimit fashist;
Qazim Mulleti d.v ishte prefekt i Tiranës gjatë pushtimit fashist e nazist, emëruar nga qeveri fashiste/naziste e në bashkëpunim me ta!
Vini re;
Prefekti në atë kohe, si funksion e pushtet, ishte i përfshirë në arrestimet dhe ekzekutimet me vdekje të antifashistëve!
Kaq! Dhe besoj mjafton!
Pjesa tjetër është teatër, komedi, film;
Nuk është histori faktike, por komedi, parodi.
Kush të doje e sheh e kush jo!
Por kur politika, në shekullin e 21-të, nis të vendosë se si duhet të jetë komedia, parodia etj etj, ky është rikthim hëm në fashizëm e hëm në hoxhizëm!
Boll!
Liria e njerëzve për ta parë botën si duan e bërë komedi, parodi, teatër, art në përgjithësi, është kushtetuese!
Të gjithë të tjerëve po iu pëlqeu mirë, po nuk iu pëlqeu, punë e madhe shumë!
Në fund, gjithçka ka ndodhur me familjen e tij të papërfshirë në krim kund, si përndjekje, diskriminim, burgim, internim, pas vitit 1945, është e padrejtë deri kriminale!
Përgjegjësia penale është individuale dhe shumë e qartë madje”, shkruan Braçe.

Brace Fb
Brace Fb

Poshtë postimit të tij ka reaguar një familjare e Mulletit, Mira Dine, e cila mes të tjerash thotë se ai shpëtoi hebrenj dhe se bashkëpunimi me pushtuesin ishte institucional.

Postimi i familjares
Me këtë postim që keni bërë shoku Brace, tregoni se nuk keni bërë shkollë tjetër veç asaj të PPSH. A e dini ju se për postin shtetëror nuk mund të paragjykohet si bashkëpunëtor, se bashkëpunimi është brendia e detyrës së politikanit dhe ju bashkëpunoni me demokratët, por mbeteni socialist.
A e keni parë Schindlersliste dhe ai bashkëpunonte për të shpëtuar jetë njerëzish, dhe para një muaji u nderua dhe një oficer gjerman nazist në Gjermani, se ka shpëtuar jetë njerëzish. U deshën 77 vjet që oficeri nazist të nderohej, se paragjykoj si po bëni dhe ju në rastin e fisnikut Qazim Mulleti…
Hiqini syzet e paragjykimit shoku, Brace dhe shikoni të vërtetën, sesa hebrenj ka shpëtuar fisniku Qazim Mulleti duke i dërguar në malësitë r Tiranës tek miqtë e vet besnik…
Natyrisht paraardhësit e sojit tuaj analfabetë, nuk mund të viheshin në kryetar bashkie në atë kohë kur ai i sqaronte tironsit, që Gjermania e humbi luftën, tashti armiku kryesor nuk është nazizmi, se ato nuk rrinë këtu përjetë, po armiku kryesor është bolshevizmi… Të mos na pushtojë komunizmi…
Ai ka bërë punë sqaruese me të rinjtë Tironas duke i sqaruar se çfarë do i gjente kur të vinte komunizmi…por asnjë nuk e besojë….as e shoqja, që nuk shkojë e hoqi skëterrë në vendin që ndërtuan paraardhësit e socialistëve….

Ai qe profet dhe ka treguar me imtësi se çfarë do t’i gjente njerëzit në komunizëm. Ai njihte bolshevizmin, si askush tjetër…
Dhe historia i dha të drejtë….

Që me 22 Nëndor 1942 me humbjen e armesë së gjashtë në Rusi me gjeneralmarshall Paul, ishte e qartë për gjithë ata që ishin politikanë, strategjikë betejash luftarë (Qazimi ka luftuar kundër serbëve) se Gjermania e humbi luftën… po ju o shkou Brace nuk merrni vesh nga politika e strategjia po vazhdoni Beni propagandë….
Mos u bëj merak, se fisnikun Qazim Reshat Mulleti do ta nderoje e ardhmja, se ai që një humanist strategjik, një intelektuale antibolshevik….
Shko kam gojën more shërbëtor Brace, kur të përmendësh, emrin e fisnikut QAZIM RESHIT MULLETI, se nuk ke t’i të drejtë të përgojosh atë…

Mira Dine Fb
Mira Dine Fb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb