Vetëm pak ditë dhe nis një dekadë e re. Por cila është skuadra që dominoi 10-vjeçarin e fundit? Për këtë nuk ka asnjë dyshim UEFA, që në klasifikimin e saj të vençantë vendos në vendin e parë dhe me diferencë të theksuar nga rivalët Real Madrid. “Los Blancos” mbajnë kryesimin me 255 pikë sipas koeficentit të llogaritjes, falë triumfeve në Champions League.

Real Madrid
Real Madrid

Madrilenët e kanë fituar trofeun katër herë në dekadën e fundit, madje e kanë bërë këtë për tre vite radhazi, nga 2015 deri në 2018. Treshja e parë e klasifikimit plotësohet me Barcelonën dhe Bayern Munich. Përveç Real Madrid, Spanja mund të krenohet edhe me kombëtaret e saj, që gjatë dekadës së fundit kanë fituar thuajse gjithçka.

Spanja
Spanja

Sipas UEFA-s, “Furitë e Kuqe” kanë marrë 20 trofe në turnetë ndërkombëtarë, me kombëtaren e parë dhe ato të moshave. Po ashtu, skuadrat iberike kanë luajtur më shumë finale se të gjithë, ashtu siç kanë siguruar më shumë kualfikime. Në këtë renditje, vendin e dytë e merr Gjermania.
(balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb