Papa Francesku ka thënë se pushtimi rus i Ukrainës ishte pjesërisht i “provokuar” nga NATO, por mohoi se ai po e mbështet Presidentin Putin ndërsa denoncoi “mizorinë” e ushtarëve rusë.

Në një intervistë me botimet katolike, Papa dyfishoi pretendimet që bëri në prill se zgjerimi i NATO-s në Evropën Lindore “lehtësoi” zemërimin rus, shkruan The Times.

Kreu i Kishës Katolike tha se një kryetar shteti “shumë i mençur” e kishte vizituar atë disa muaj para luftës dhe i tha se ishte “shumë i shqetësuar për mënyrën se si po funksiononte NATO”. Ai shtoi se lideri i tha: “Po lehin në dyert e Rusisë. Dhe ata nuk e kuptojnë se rusët janë perandorakë dhe nuk do të lejojnë asnjë fuqi të huaj t’u afrohet atyre.”

Ai tha: “Ai kreu i shtetit dinte të lexonte shenjat e asaj që po ndodhte”.

Papa shtoi se njerëzit nuk mund të shihnin “dramën e plotë që shpaloset pas kësaj lufte, e cila ndoshta në një farë mënyre ishte provokuar ose jopenguar”.

Ai paralajmëroi që të mos shihen konflikte të tilla si përralla të së mirës kundër së keqes. Duke përdorur shembullin e Kësulëkuqes, ai tha: “Ajo ishte e mirë dhe ujku ishte i keq, por këtu nuk ka asnjë të mirë apo të keqe metafizike në kuptimin abstrakt. Ajo që po shfaqet është diçka globale, që përfshin elementë që ndërlidhen”, tha ai, duke shtuar se lufta ishte provuar një mundësi e dobishme testimi dhe shitjeje për industrinë e armëve.

Papa më parë iu referua NATO-s që “leh” në Rusi në një intervistë në prill me Corriere della Sera të Italisë.

Qyteti ukrainas i Severodonetsk, skena e luftimeve të ashpra, u tha sot se ishte “prerë” nga sulmi rus. Serhiy Hayday, guvernatori i rajonit të Luhanskut – ende pjesërisht i kontrolluar nga Ukraina – i tha Radios Evropa e Lirë se forcat ruse kishin “shkatërruar të gjitha urat dhe hyrja në qytet nuk është më e mundur. Evakuimi gjithashtu nuk është i mundur”.

Kreu i administratës së qytetit, Oleksandr Stryuk, konfirmoi se “granatimet masive” kishin shkatërruar një urë të tretë që lidh Severodonetsk dhe qytetin Luhansk, por ai shtoi se qyteti i tij “nuk ishte i izoluar”.

“Ka kanale komunikimi edhe nëse janë mjaft të ndërlikuara,” tha Stryuk për televizionin ukrainas. Ukrainasit “vazhdojnë të mbrojnë qytetin”, por situata në terren “ndryshon çdo orë”.

Ushtria ruse njoftoi se do të krijojë një korridor humanitar nesër për të evakuuar civilët nga uzina kimike e Azotit në Severodonetsk, ku mendohet se janë strehuar qindra gra dhe fëmijë.

Megjithatë, duke i bërë jehonë njoftimeve të mëparshme gjatë rrethimit të qytetit juglindor të Mariupolit, ministria e mbrojtjes në Moskë tha se çdo i evakuuar do të çohej në pjesën e Luhanskut të kontrolluar nga separatistët pro-Kremlinit.

Në Kiev, presidenti Zelensky e përshkroi koston njerëzore të betejës për Donbasin lindor si “thjesht të tmerrshme”, duke u kërkuar aleatëve perëndimorë të shpejtojnë dërgesat e armëve për të mbështetur aftësinë e Ukrainës për të rimarrë territorin. “Ne kemi nevojë vetëm për armë të mjaftueshme për të siguruar të gjitha këto. Partnerët tanë i kanë ato”, tha ai.

Putin është parë gjerësisht se filloi luftën për të rimarrë territorin historik të Rusisë, duke e krahasuar veten me Pjetrin e Madh në një intervistë të fundit.

Në intervistën e Papës sot me një grup botimesh jezuite, Françesku tha se ai nuk ishte një mbështetës i liderit rus. “Dikush mund të më thotë në këtë pikë: “Por ju jeni në favor të Putinit!” Jo, nuk jam”, tha ai, duke shtuar: “Unë jam thjesht kundër reduktimit të kompleksitetit në një dallim midis së mirës dhe së keqes”.

Duke iu kthyer rusëve, ai përshkroi “egërsinë, mizorinë e trupave ruse”, ndërsa vlerësoi “heroizmin” e ukrainasve që “prek zemrën”.

Papa tha se gratë “të guximshme” ukrainase ishin kujdesur për ushtarët e rinj rusë që u dorëzuan, duke treguar “humanizëm dhe butësi të madhe”. Ukrainasit, tha ai, ishin një “popull pa frikë për të luftuar, të cilët punojnë shumë dhe janë krenarë për tokën e tyre. Le të mbajmë parasysh identitetin ukrainas në këtë kohë”.

Ai shtoi: “Unë me të vërtetë dua të nënvizoj në këtë pikë heroizmin e popullit ukrainas”. Lufta, pohoi ai, po i kthen ukrainasit në dëshmorë.

Në një mesazh të lëshuar sot për të shënuar ditën e të varfërve të Kishës Katolike, Françesku tha se pushtimi i Rusisë shënoi “ndërhyrjen e drejtpërdrejtë të një superfuqie që synon të imponojë vullnetin e saj në shkelje të parimit të vetëvendosjes së popujve”.

Në intervistë, Françesku përsëriti rrëfimin e tij se si ai i kishte thënë patriarkut ortodoks rus Kirill që të mos ishte një “korist i shtetit” pasi rusi i lexoi atij një deklaratë që mbronte luftën gjatë një telefonate.

Pasi të dy ranë dakord të shtynin një takim të planifikuar në Jerusalem në qershor për shkak të luftës, Papa tha se tani shpresonte të takohej me Kirillin gjatë një vizite në Kazakistan në shtator.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb