Një zyrtar i lartë i Pentagonit ka bërë një deklaratë të fortë, teksa është shprehur se presidenti rus, Vladimir Putin, dëshiron ende të pushtojë një pjesë të madhe të Ukrainës dhe aktualisht është detyruar të kufizojë veprimet ushtarake.

“Presidenti rus Vladimir Putin dëshiron të pushtojë ende një pjesë të madhe, nëse jo të gjithë Ukrainën, por është detyruar të kufizojë qëllimet e tij taktike në luftë”, tha të martën nënsekretari amerikan i Mbrojtjes, Colin Cal.

“Unë ende mendoj se Putini ka plane të pushtojë një pjesë të konsiderueshme të Ukrainës, nëse jo për të gjithë vendin. Megjithatë, nuk mendoj se ai mund t’i arrijë këto qëllime”, tha zyrtari amerikan.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb