Investitorët në Twitter po padisin Elon Musk dhe platformën e mediave sociale për trajtimin e ofertës së miliarderit prej 44 miliardë dollarësh (34.9 miliardë £) për kompaninë.

Rasti pretendon se ai ka shkelur ligjet e korporatave të Kalifornisë në një sërë mënyrash. Ai akuzon shefin e Tesla-s për “sjellje të gabuar” pasi “deklaratat e tij të rreme dhe manipulimi i tregut kanë krijuar “kaos” në selinë e Twitter në San Francisko”.

Aksionet e Twitter janë rreth 27% më të ulëta se çmimi i ofertës prej 54,20 dollarësh të zotit Musk.

Padia tha gjithashtu se Musk përfitoi financiarisht duke vonuar zbulimin e aksioneve të tij të rëndësishme në Twitter dhe planin e tij për t’u bërë anëtar bordi i kompanisë.

Pohoi gjithashtu se disa postime në Twitter të postuara nga Musk, i cili është një përdorues i rregullt i Twitter me më shumë se 95 milionë ndjekës, ishin “mashtruese”.

Kjo përfshinte një postim në të cilin Musk tha se oferta e tij për marrjen e firmës së mediave sociale ishte në pritje për shkak të dyshimeve të tij mbi numrin e llogarive të rreme në platformë.

Tweet-i i 13 majit “përbënte një përpjekje për të manipuluar tregun për aksionet e Twitter-it pasi ai e dinte për llogaritë e rreme”, thuhej në padi.

Musk Tw
Musk Tw

Gjithashtu thuhet se Musk “i dyfishoi” akuzat e tij katër ditë më vonë, duke deklaruar në Twitter se marrëveshja “nuk mund të shkojë përpara”.

Të premten, Frank Bottini, i cili është një nga avokatët që përfaqëson investitorët në Twitter, i tha BBC-së se padia u ngrit pasi Musk “vazhdon të përçmojë kompaninë që dëshiron të blejë për 44 miliardë dollarë në një përpjekje për të rinegociuar çmimin e blerjes”.

“Ankesa që kemi paraqitur në San Francisko synon të mbajë Musk përgjegjës për sjelljen e tij të paligjshme”, tha Bottini.

Analistët kanë spekuluar se Musk mund të jetë duke kërkuar mënyra për të ulur ofertën e tij të blerjes ose për t’u larguar nga marrëveshja.
Ai ka postuar disa herë në Twitter se ishte i shqetësuar për numrin e llogarive të rreme, ose bots, në Twitter.

Një bot është një program softuerësh që dërgon postime të automatizuara dhe shpesh shoqërohet me dezinformata në platformat e mediave sociale.
Musk ka lënë të kuptohet gjithashtu se ai mund të kërkojë të paguajë më pak për Twitter sesa 44 miliardë dollarët e rënë dakord me bordin e kompanisë në mars.

Duke folur në një konferencë teknologjike në fillim të këtij muaji, ai tha se arritja e një marrëveshjeje me një çmim më të ulët “nuk ishte jashtë diskutimit”.

Padia e propozuar për veprim grupor u depozitua këtë javë në Gjykatën e Qarkut të SHBA për Distriktin Verior të Kalifornisë nga investitori William Heresniak, i cili tha se po vepronte “në emër të tij dhe të gjithë të tjerëve që ndodheshin në mënyrë të ngjashme”.

Një padi në grup është një padi që është ngritur ose mbrohet nga një individ që vepron në emër të një grupi njerëzish.
Avokatët e Musk dhe Tesla nuk iu përgjigjën menjëherë një kërkese të BBC për koment të premten.

Twitter nuk pranoi të komentonte kur u kontaktua nga BBC. Në fillim të këtij muaji, Twitter konfirmoi se dy nga bosët e tij, të cilët kishin udhëhequr operacionet e konsumatorit dhe të të ardhurave, po largoheshin nga kompania. Firma gjithashtu ka ndërprerë shumicën e punësimeve, përveç “roleve kritike të biznesit”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb