Ekipi i Alexei Navalny lëshoi të martën një video dy-orëshe duke shfaqur detaje të një prone luksoze në bregun jugor të Detit të Zi, që pretendohet se i përket Presidentit rus Vladimir Putin.

Karakteristika e YouTube, e shoqëruar nga një postim në blog nga disidenti i burgosur, pretendon se prona e Putinit kushtoi 1.35 miliard dollarë (1.1 miliard euro) dhe u pagua “me ryshfetin më të madh në histori”.

Video, u lëshua më pak se dy ditë pasi Navalny u arrestua në Aeroportin Sheremetyevo të Moskës dhe më pas u burgos. Ajo pretendon se pasuria private është 39 herë më e madhe se Monakoja.

Ndër objektet që thuhet se ndodhen brenda kompleksit janë një shesh akulli dhe vreshta, ndërsa rezidenca ka edhe një teatër dhe kazino.
I përshkruar si “pallati më i shtrenjtë në botë”, kompleksi i pallatit shtrihet në rreth 7,800 hektarë dhe gjithashtu përfshin një kishë, një amfiteatër, një çajtore dhe një fushë helikopterësh.

Pallati dyshohet se është financuar përmes një skeme të përpunuar korrupsioni që përfshin rrethin e ngushtë të Putinit në këmbim të një favori, shkruan DW.
“Faktikisht objekti më i fshehtë dhe i ruajtur mirë në Rusi, pa ekzagjerim,” thotë Navalny në video.

“Kjo nuk është një shtëpi fshati, nuk është një vilë, nuk është një rezidencë – është një qytet i tërë, ose më mirë një mbretëri. Ajo ka gardhe të pathyeshme, portin e vet, sigurinë e saj, një kishë, sistemin e saj të lejeve, një zonë e ndaluar nga fluturimet, madje edhe me pikën e vet të kontrollit kufitar. Është si një shtet i veçantë brenda Rusisë. Dhe në këtë shtet ka një car të vetëm dhe të pazëvendësueshëm. Putin”.

Video apel për protesta

Video, e cila përfundon me një thirrje për rusët për të marrë një qëndrim kundër qeverisë, i bën jehonë një video nga 2017 në të cilën Navalny akuzoi Kryeministrin e atëhershëm Dmitry Medvedev se ishte në krye të një perandorie pronash luksoze. Ky hetim çoi në protesta në shkallë të gjerë nga kundërshtarët e Putinit.

Korrespondentja e DW-së në Moskë Emily Sherwin tha se hetimi i fundit mund të shtojë numrin e protestuesve të shtunën, kur ekipi i Navalny tashmë ka njoftuar planet për një protestë në të gjithë Rusinë. Por tani për tani, numrat e përgjithshëm do të zbuten nga kufizime të reja, pandemia e vazhdueshme dhe moti jashtëzakonisht i ftohtë.

Brenda dy orësh, videoja është shikuar pothuajse tre milion herë në YouTube. Sipas raportit, filmi u prodhua ndërsa Navalny ishte ende në Gjermani, ku ishte duke u rikuperuar pas një sulmi me agjentin nervor Novichok në gusht.
Moska hedh poshtë pretendimet

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se pretendimet ishin të vjetra, por që prona, afër qytetit turistik Gelendzhik, nuk i përkiste Putinit. Akuzat u bënë për herë të parë në vitin 2010 nga Sergei Kolesnikov, një biznesmen me lidhje me Putinin para kohës së tij në politikë. Në letër, prona duket të jetë në pronësi të biznesmenit dhe miliarderit Alexander Ponomarenko.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb